Florin Prunea are o favorită clară la derby-ul FCSB - Universitatea Craiova

Florin Prunea Andrei Ivan Eugen Neagoe FCSB Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Duminica 19 Februarie 2023, 11:15
Data actualizarii: Duminica 19 Februarie 2023, 11:14

Florin Prunea (54 de ani) a prefațat meciul FCSB - Universitate Craiova, care se joacă astăzi, de la ora 20:00, în runda cu numărul 26 din Liga 1.

Înainte meciului de pe Arena Națională, ambele formații traversează o formă bună. FCSB a câștigat patru dintre ultimele cinci meciuri din Liga 1, în timp ce Universitatea Craiova vine după victoria contra campioanei CFR Cluj, scor 2-0.

Florin Prunea mizează pe Universitatea Craiova în derby-ul cu FCSB

Florin Prunea, fost portar la Craiova, mizează pe o victorie a oltenilor la București și se bazează pe forma traversată de Andrei Ivan, care a marcat patru goluri în ultimele trei meciuri din Liga 1.

"Mizez pe Craiova. Nu neg prietenia cu Neagoe, dar și cu Leo Strizu am fost coleg de echipă, îl știu foarte bine și pe el. Mizez pe Craiova datorită formei pe care o traversează echipa. Îți dau un exemplu: pe mine mă impresionează Ivan. Uite ce a făcut Neagoe cu Ivan.

I-a dat încredere, i-a dat banderola și uite ce evoluții are. Sunt curios pe cine va miza în poartă Craiova, dacă va merge tot pe mâna lui Popescu sau pe Lazar. La un meci de factura asta, eu parcă aș merge pe Lazar, nu știu de ce. În orice caz, va fi un meci cu goluri", a spus Florin Prunea, la Digisport.

• 11 goluri a înscris Ivan în cele 28 de meciuri jucate la Universitatea Craiova în acest sezon, în toate competițiile
  • 3 puncte le separă pe cele două echipe: FCSB, locul 3, cu 47 de puncte și Universitatea Craiova, locul 5, cu 44 de puncte

FCSB - Universitatea Craiova, LIVE TEXT de la ora 20:00

FCSB și Universitatea Craiova își dau întâlnire pentru a doua oară în sezonul regulat al campionatului din România. În tur, oltenii au reușit să se impună cu Mirel Rădoi pe banca tehnică cu 2-1. Bogdan Mitrea (minutul 32), Andrea Compagno (minutul 45+6) și autogolul lui Răzvan Oaidă (minutul 66) au definitivat soarta partidei.

După 25 de meciuri disputate, echipa dirijată de Mihai Pintilii se află pe locul trei în clasamentul Superligii. În acest sens, FCSB a înregistrat 14 victorii, cinci rezultate de egalitate și șase înfrângeri, strângând 47 de puncte.

De cealaltă parte, formația antrenată de Eugen Neagoe este ocupanta locului cinci cu 44 de puncte din 75 posibile. Astfel, Universitatea Craiova a reușit să obțină 13 victorii, cinci remize și șapte eșecuri în 25 de runde.