Florin Prunea a dat verdictul, după ce a văzut primele 45 de minute din Dinamo - CFR

Dinamo - CFR Florin Prunea Superliga Superliga Florin Prunea
Data publicarii: Duminica 08 Octombrie 2023, 22:44
Data actualizarii: Duminica 08 Octombrie 2023, 22:44

Dinamo București - CFR Cluj, LIVE TEXT - AICI.

Cele două cluburi s-au înfruntat în a 12-a etapă din sezonul regulat al Superligii României, pe Arena Națională. Dinamo București a condus-o la pauză pe CFR Cluj cu 1-0, grație reușitei lui Abdallah.

La televiziunea DigiSport, Florin Pruena a subliniat după primele 45 de minute că echipa pregătită de Ovidiu Burcă poate să puncteze și în a doua repriză, în cazul în care va evolua la fel cum a făcut-o în prima parte.

Conform portalului FlashScore, „câinii roșii” au avut trei șuturi pe poartă și șapte ocazii în total la poarta lui Răzvan Sava. CFR Cluj, în schimb, nu a reușit să trimită niciun șut pe spațiul porții lui Golubovic.

„Un joc consistent. Un rezultat normal. Nu ai ce să faci, trebuie să te autodepășești când joci cu CFR. Dinamo, consistent, dacă va juca asa, cred că va mai marca”, a spus Florin Prunea.

Echipele de start

• Dinamo București: Golubovic - Costin, Patriche, Lucas Alves, Amzăr - Roșu, Bena, Iglesias - Gregorio, Abdallah, Ilic
  • CFR Cluj: Sava - Kresic, Ajeti, Morgan - Mogoș, Deac, Muhar, Cvek, Camora - Otele, Bîrligea

Dinamo București - CFR Cluj, înainte de meciul direct

Cu un succes pe Arena Națională, ardelenii s-ar apropia din nou la un singur punct de FCSB și s-ar menține în lupta pentru titlu. Dinamo nu trece prin cea mai bună perioadă. Nu a câștigat niciun meci în ultimele cinci etape din campionat și a ajuns pe penultimul loc după 11 runde, cu doar opt puncte.

”Câinii” au cel mai slab atac din campionat, cu doar șapte goluri marcate, și vor avea parte de un test dificil în această etapă, pe teren propriu. Dinamo va primi vizita celor de la CFR Cluj. Meciul cu CFR Cluj va fi unul special pentru dinamoviști și va începe cu un moment special, în memoria lui Cătălin Hîldan. Pe 5 octombrie s-au implinit 23 de ani de la decesul ”Unicului Căpitan”.