FCSB Costel Galca Gigi Becali Laurentiu Reghecampf Nicolae Dica Superliga

FOTO ȘI VIDEO FCSBulevard! Vicecampioana României a schimbat 19 antrenori în ultimii zece ani. De unul sigur nu-ți mai amintești

FCSB nu a dus lipsă de jucători de valoare în ultimii ani, Gigi Becali achiziționând constant cei mai buni fotbaliști din campionatul intern. Cu toate acestea, „roș-albaștrii” nu s-au apropiat de titlu, iar o posibilă cauză ar putea fi numărul mare de antrenori care s-au perindat pe la echipă.

Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Sambata 31 Decembrie 2022, 21:58
Data actualizarii: Sambata 31 Decembrie 2022, 21:50

În ultimii zece ani Gigi Becali a schimbat nu mai puțin de 19 antrenori, mulți dintre ei rezistând pe banca vicecampioanei doar pentru câteva luni sau chiar zile.

Reghe, cel mai longeviv antrenor al FCSB-ului în ultimii zece ani

Antrenorul cel mai longeviv dintre cei care au trecut pe la FCSB în ultimii zece ani este fără îndoială Laurențiu Reghecampf, care a pregătit clubul patronat de Gigi Becali pentru o perioadă de 736 de zile într-un singur mandat (mai 2012-mai 2014), adunând 103 trei meciuri.

  • Gigi Becali

Locul doi în topul antrenorilor care au rezistat cel mai mult pe banca FCSB-ului se află Nicoale Dică, în perioada iunie 2017 - decembrie 2018, când a adunat 562 pe banca vicecampioanei, adunând 80 de meciuri.

Pe locul trei este tot Reghecampf, în al doilea său mandat (decembrie 2015 - mai 2017), când a rezistat 532 de zile și a adunat 73 de meciuri.

Costel Gâlcă, antrenorul care a adus ultimul titlu FCSB-ului ocupă locul patru cu 363 de zile la cârma „roș-albaștrilor”, reușind să strângă 58 de meciuri, în perioada iunie 2014 - iunie 2015.

Al cincilea cel mai longeviv antrenor care a trecut pe la FCSB în ultimii zece ani este Bogdan Vintilă (august 2019 - iunie 2020), cu 325 de zile și 32 de meciuri pe banca clubului lui Gigi Becali.

  • În august 2019, FCSB a fost pregătită pentru scurt timp de Vergil Andronache, de care probabil mulți au și uitat că a trecut pe la echipă.
  • Doar patru meciuri a prins antrenorul de 52 de ani în cele 19 zile pe banca clubului lui Becali.

Lista celor 19 antrenori care au trecut pe la FCSB în ultimii zece ani

  1. Leo Strizu: noiembrie 2022 - în curs (6 meciuri)
  2. Mihai Pintilii: 1 noiembrie 2022-30 noiembrie 2022 (29 zile, 4 meciuri)
  3. Nicolae Dică: iulie 2022 - noiembrie 2022 (98 zile, 23 meciuri)
  4. Toni Petrea: noiembrie 2021 - iulie 2022 (251 zile, 28 meciuri)
  5. Edi Iordănescu: august 2021 - noiembrie 2021 (88 zile, 12 meciuri)
  6. Dinu Todoran: mai 2021 - august 2021 (84 zile, 7 meciuri)
  7. Anton Petrea: iulie 2020 - mai 2021 (315 zile, 49 meciuri)
  8. Mihai Pintilii: februarie 2020 (4 meciuri)
  9. Bogdan Vintilă: august 2019 - iulie 2020 (325 zile, 32 meciuri)
  10. Vergil Andronache: august 2019 (19 zile, 4 meciuri)
  11. Bogdan Andone: iulie 2019 - august 2019 (32 zile, 4 meciuri)
  12. Mihai Teja: decembrie 2018 - iunie 2019 (185 zile, 15 meciuri)
  13. Nicolae Dică: iunie 2017 - decembrie 2018 (562 zil, 80 meciuri)
  14. Laurențiu Reghecampf: decembrie 2015 - mai 2017 (532 zile, 73 meciuri)
  15. Nicolae Dică: decembrie 2015 (2 zile, 1 meci)
  16. Mirel Rădoi: iunie 2015 - noiembrie 2015 (182 zile, 29 meciuri)
  17. Costel Gâlcă: iunie 2014 - iunie 2015 (363 zile, 58 meciuri)
  18. Laurențiu Reghecampf: mai 2012 - mai 2014 (736 ziel, 103 meciuri)
  19. Mihai Stoichiță: martie 2012 - mai 2012 (55 zile, 11 meciuri)

Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!