FCSB și restul lumii! Cum arată clasamentul după 3-0 cu Hermannstadt

FCSB - Hermannstadt clasament superliga FCSB Superliga Darius Olaru, mijlocașul de la FCSB / Foto: Sport Pictures.
Data publicarii: Sambata 16 Decembrie 2023, 22:08
Data actualizarii: Sambata 16 Decembrie 2023, 22:08

FCSB a câștigat categoric meciul cu Hermannstadt de pe teren propriu, scor 3-0, în cadrul etapei cu numărul 20 din Superliga României.

Meciul a fost decis de reușitele semnate de Darius Olaru (dublă) și Florinel Coman, cei mai buni marcatori ai echipei lui Gigi Becali.

Căpitanul vicecampioanei a deschis scorul cu un șut superb din interiorul careului în minutul 22, din centrarea lui Alex Băluță, iar în minutul 45 a dus scorul la 2-0 după ce Florinel Coman i-a lăsat mingea pentru un șut de la marginea careului.

FCSB, opt puncte avans față de locul doi!

În partea secundă, același Florinel Coman a stabilit scorul final, 3-0, după ce a profitat de o respingere greșită a lui Valerică Găman din fața lui Alex Băluță.

Succesul îi aduce vicecampioanei un avantaj liniștitor după 20 de etape. FCSB are 41 de puncte și este la opt distanță de CFR Cluj, care are un meci în minus, cel de la Sfântu Gheorghe cu Sepsi.

La egalitate de puncte cu CFR Cluj este și Universiatatea Craiova, care a remizat în această rundă cu Poli Iași, scor 2-2.

În ultima rundă din 2023, FCSB se va deplasa la Iași pentru meciul cu Politehnica, în timp ce Hermannstadt, care a rămas pe locul șapte, va juca pe teren propriu cu Sepsi.