Elias e as! Charalambous a zis tot ce a remarcat după FCSB - Hermannstadt 3-0

Elias Charalambous FCSB - Hermannstadt Superliga Elias Charalambous, antrenor FCSB/sursa foto: Sport Picturs
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Sambata 16 Decembrie 2023, 22:30
Data actualizarii: Sambata 16 Decembrie 2023, 22:38

FCSB s-a impus clar sâmbătă seara, scor 3-0 cu FC Hermannstadt, pe Arena Națională, într-un meci din etapa a 20-a a Superligii.

Siguri pe ei din primul minut până la final, elevii lui Elias Charalambous au controlat jocul și au știut să contracareze ofensiva pusă la punct de Marius Măldărășanu. Cu Darius Olaru în zi de grație - devenit liderul campionatului -, FCSB s-a distanțat în fruntea clasamentului.

Charalambous a vorbit după meci despre punctul forte al echipei, atitudinea, cât și despre Darius Olaru. Antrenorul cipriot a fost întrebat și despre schimbările efectuate abia în actul secund în contextul în care FCSB face, meci de meci, înlocuiri chiar la pauză.

• Elias Charalambous

Elias Charalambous, discurs autoritar

"Vreau să felicit jucătorii, mai ales pentru atitudine, acesta e cel mai important lucru azi. Trebuie să ne recuperăm și să fim pregătiți pentru ultimul meci al anului (n.r. - cu Poli Iași).

E foarte important pentru noi Oli (n.r.: Darius Olaru), el e golgheter, are un sezon excelent, dar azi toată lumea a jucat foarte bine. Atitudinea e lucrul cel mai important pe care l-am văzut azi. E punctul-cheie al nostru.

Diferența a fost făcută de atitudine. Cu această disciplină, spirit de echipă... dar cel mai important e să păstrăm aceste atuuri.

(n.r.: despre schimbări - efectuate abia în actul secund). Când echipa joacă bine... E normal că am continuat cu jucătorii cu care am început. Cei care au intrat în repriza a doua au arătat disciplină.

Nu există meciuri ușoare în acest campionat, asta face competiția mai interesată, toate meciurile sunt grele, dacă nu dai sută la sută poți avea surprize. Le mulțumesc fanilor pentru felul în care ne-au încurajat", a declarat Elias Charalambous după meciul de sâmbătă seara.

FCSB - Hermannstadt 3-0

FCSB: Târnovanu – V. Creţu, Ngezana, Dawa, Radunovic – Lixandru, Şut (Djokovic 76), Olaru – Al. Băluţă, Oct. Popescu (Radaslavescu 75), Fl. Coman (C. Ganea 88). ANTRENOR: Elias Charalambous

FC HERMANNSTADT: Căbuz – Butean, Găman, Ionuţ Stoica, Oroian – S. Balaure (Medina 46), Murgia (Biceanu 46), Mino Sota, Jipa (Bucuroiu 81) – G. Iancu (Neguţ 46), Fonseca (Ad. Petre 70). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu