FCSB, la pământ: ”O mare dezamăgire. O echipă blazată și demotivată total”

Viorel Moldovan FCSB fcsb - rapid Superliga
Data publicarii: Duminica 28 Mai 2023, 09:06
Data actualizarii: Duminica 28 Mai 2023, 09:06

După ce a pierdut titlul, FCSB a încheiat sezonul cum nu se putea mai rău. A pierdut și ultimul meci, cu Rapid, scor 1-5.

Chiar dacă meciul nu a contat în economia clasamentului final, cele două echipe fiind blocate pe locurile doi, respectiv cinci, Rapid a reușit să câștige la scor meciul cu echipa lui Gigi Becali, care a pierdut titlul în ultima etapă, în fața Farului Constanța.

Viorel Moldovan a analizat partida și a remarcat faptul că jucătorii lui Elias Charalambous au fost demoralizați după pierderea titlului.

Gigi Becali a spus înainte de meciul cu Rapid că va arunca în joc fotbaliștii care au primit mai puține minute în acest sezon, cel mai probabil pentru a le decide soarta în următoarea perioadă de mercato.

Viorel Moldovan: ”FCSB e o mare dezamăgire”

„Rapid are rezultate oscilante. Bun, a bătut FCSB cu 5-1, un rezultat de referinţă a fost acel 2-2 cu CFR, azi a fost o victorie meritată care clar va rămâne în istorie… FCSB e o mare dezamăgire în această seară, o echipă blazată, demotivată total. E un meci cu orgoliu total, e FCSB – Rapid, ştim disputa. Să pierzi de o manieră categorică şi să pierzi în faţa suporterilor, iar aceştia merită mai mult respect.

Proporţia scorului îţi aduce satisfacţie, decât dacă ai câştiga cu 1-0, cu 2-1, te satisface că reuşeşti să umileşti FCSB. Ei veneau după pierderea titlului, nu s-au putut remonta, dar nu e o scuză. Dacă eşti profesionist, te regrupezi şi joci în faţa suporterilor mai ales un meci contra Rapidului.

Să nu tragem nişte concluzii pripite, să nu se îmbete doar cu acest rezultat. Bravo lor, ai câştigat cu 5-1, dar sezonul următor va fi foarte dificil”, a spus Viorel Moldovan, pentru Orange Sport.

FCSB - Rapid București 1-5. Vicecampioana, la pământ

Rapid a început în forță partida de pe Arena Națională. Luckassen (minutul 7), Pănoiu (minutul 17) și Iacob (minutul 26) au dus în nici măcar o jumătate de oră scorul la 3-0.

În repriza secundă, Tavi Popescu a redus din diferență (minutul 58) și a fost eliminat, în urma unui fault dur.

Cu un om în minus, FCSB nu a mai făcut față avalanșei de ocazii a rapidiștilor. Bamgboye a realizat o „dublă” (minutul 68, minutul 79) și a blocat tabela la 5-1.