FCSB, fără Pintilii pe bancă la meciul cu Petrolul! Cum ar putea arăta primul „11” al roș-albaștrilor

FCSB Gigi Becali mihai pintilii Superliga Mihai Pintilii
Data publicarii: Joi 02 Martie 2023, 10:05
Data actualizarii: Joi 02 Martie 2023, 10:29

FCSB primește vizita celor de la Petrolul Ploiești, joi, de la ora 20:00, pe Arena Națională, în etapa cu numărul 28 din Superliga.

Mihai Pintilii a fost sancționat cu patru etape de suspendare şi 6.800 de lei de Comisia de Disciplină a FRF, pentru o antrenează pe FCSB fără să dețină o licență RPO, iar meciul cu Petrolul Ploiești va fi primul la care va lipsi de pe bancă.

În consecință, oamenii care vor dirija de pe bancă FCSB-ul, cel puțin în următoarele patru etape, vor fi Leonard Strizu și Lucian Filip (preparator fizic în acte), cei care formau până acum echipa din umbră a antrenorului Mihai Pintilii.

Echipa probabilă a FCSB cu Petrolul

Cum ar putea arăta primul „11” trimis pe teren de „duoul” Strizu - Filip: Târnovanu - Crețu, Dawa, Tamm, Radunovic - Sorescu, Olaru, Ad. Șut,  - Tavi, Compagno, Fl. Coman.

Gigi Becali l-a schimbat pe Edjouma cu Cristea după prima  repriză a meciului de pe terenul lui FC Argeș, scor 1-2, ceea ce i-a permis lui Sorescu să urce la mijloc, reușind astfel să și margheze în startul reprizei secunde. Este de așteptat ca patronul-antrenor al vicecampioanei să apeleze la acea așezare în teren la meciul cu Petrolul Ploiești.

FCSB s-a impus cu 2-0 în ultima cofruntare directă cu Petroul Ploiești, disputată pe 9 octombrie 2022, prin goluri marcate de Joyskim Dawa şi Florinel Coman.