FCSB, alegerea greșită pentru Miculescu!? Extrema dreaptă nu a prins primul „11” nici cu FC Voluntari. Pe cine va conta Dică

David Miculescu FCSB Superliga Superliga
Data publicarii: Luni 12 Septembrie 2022, 19:59
Data actualizarii: Luni 12 Septembrie 2022, 20:09

FCSB și FC Voluntari se duelează, luni, de la ora 21:00, pe Arena Națională, într-un meci din etapa a zece a Superligii.

Nicolae Dică s-a ținut de cuvânt (mai multe detalii AICI) și va trimite pe teren încă din primul minut al meciului cu Voluntari aceiași jucători pe care a contat și în partida cu West Ham, scor 3-1, din Conference League, din care va lipsi doar Crețu, care a fost înlocuit de Boboc.

În consecință, David Miculescu, jucătorul adus de Gigi Becali în această vară pentru 1.7 milioane de euro nu prinde nici de această dată primul „11”.

Miculescu a fost ultima oară titular în campionat acum o lună, în victoria cu Chindia Târgoviște, scor 3-2. Apoi a fost uitat pe bancă de Dică la egalul cu Hermannstadt (2-2) și a prins doar 33 de minute în înfrângerea cu Farul Constanța (3-1).

Astfel stând lucrurile, se pune întrebarea dacă Miculescu a făcut alegearea corectă atunci când a venit la FCSB, mai ales acum când Dică a anunțat că va conta pe același nucleu de jucători atât în campionat, cât și în Europa și s-a revenit la sistemul de joc 4-3-3. Miculescu îl are rival pe post pe Cordea, care după cum a început acest sezon, va fi greu de scos din primul „11”.

Echipa pe care va conta Dică în meciul cu FC Voluntari

FCSB: Târnovanu - Radunovic, Tamm, Dawa, Boboc - Oct. Popescu, Edjouma, Olaru - Coman, Compagno, Cordea; REZERVE: Vlad, Crețu, Haruț, Stoica, Miculescu, Dulca, Oaidă, Radaslavescu și Rusu;