FOTO FC Voluntari - Sepsi OSK 0-2 | Liviu Ciobotariu își învinge fosta echipă și ajunge la două victorii consecutive

fc voluntari Adam Nemec adnan aganovic Liviu Ciobotariu sepsi sfantu gheorghe Superliga
Data publicarii: Vineri 27 Octombrie 2023, 19:30
Data actualizarii: Vineri 27 Octombrie 2023, 19:32

Sepsi OSK a ajuns la două victorii consecutive în campionat, după seria neagră de șase eșecuri. Ardelenii s-au impus în deplasare cu FC Voluntari, scor 2-0.

FC Voluntari - Sepsi OSK 0-2

Final de meci!

Minutul 80 - Ocazie pentru FC Voluntari! Florea execută o lovitură liberă din apropierea careului, mingea se oprește în bara transversală.

Minutul 76 - GOOOL Sepsi OSK! Ștefănescu trimite o centrare înșelătoare în careu, care ajunge în poarta lui Fernandez.

Minutul 72 - Gol anulat pentru Sepsi OSK! Varga șutează puternic, mingea ajunge în poartă, însă a fost atinsă de Ștefănescu, care se afla în poziție de offside.

Minutul 56 - Gol anulat pentru FC Voluntari! Dumiter marchează, însă reușita este anulată pe motiv de offside, în urma analizei arbitrajului video.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 30 - Ocazie pentru FC Voluntari! Nemec îi pasează în interiorul careului lui Carnat, însă acesta șutează în plasa laterală.

Minutul 5 - GOOOL Sepsi! Ștefănescu rămâne singur cu Fernandez în interiorul careului, îl depășește pe portar și marchează.

Minutul 2 - Ocazie pentru Sepsi OSK! Aganovic ajunge în poziție de unu la unu cu Fernandez, dar portarul spaniol respinge mingea.

A început partida!

FC Voluntari - Sepsi OSK: echipele de start

FC Voluntari: J. Fernandez - Ricardinho, Paz, Armaș - Boboc, Rață, Crepulja, D. Andrei, Carnat - Nemec, Dumiter

Rezerve: Vâlceanu - Matricardi, Răduț, Cocian, A. Niță, D. Florea, R. Popescu, Droppa, Voican

Antrenor: Ilie Poenaru

Sepsi OSK: Niczuly - Oroian, D. Ciobotariu, Kecskes, Fl. Ștefan - J. Rodriguez, Ninaj - Aganovic, Alimi, Ștefănescu - Debeljuh

Rezerve: D. Moldovan - Bălașa, Kallaku, Rența, C. Matei, I. Gheorghe, R. Varga, Damașcan, Safranko

Antrenor: Liviu Ciobotariu

FC Voluntari - Sepsi Sfântu Gheorghe, primul meci din etapa a 14-a din Superligă, se joacă de la ora 17:30 și poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe Sport.ro.

Gazdele sunt pe 13, loc de baraj (cu 13 puncte), în timp ce oaspeții ocupă poziția 10 (cu 15 puncte).

FC Voluntari nu a mai câștigat pe teren propriu de la începutul lui august

7 august 2023, FC Voluntari - Rapid 2-1: a fost ultima victorie reuşită de gruparea ilfoveană pe teren propriu în campionat. Au urmat acasă o remiză (0-0 cu Universitatea Craiova) şi trei partide pierdute.

FC Voluntari şi Sepsi OSK s-au mai întâlnit de 16 ori în principala competiţie internă, de şapte ori s-au impus gazdele din această rundă, de două ori au câştigat covăsnenii, iar alte şapte partide s-au terminat la egalitate.

Cea mai recentă întâlnire directă din campionat: 9 decembrie 2022, Sepsi OSK - FC Voluntari 1-1, marcatori Alexandru Tudorie, respectiv Adam Nemec.

Liviu Ciobotariu, antrenorul lui Sepsi, a scris istorie pe banca lui FC Voluntari

Partida va fi una specială pentru Liviu Ciobotariu, cel care a antrenat formaţia ilfoveană din mai 2021 până în iunie 2023.

”Ciobi” a reuşit cea mai bună clasare în SuperLiga României din istoria grupării din Voluntari, locul 4 la finele stagiunii 2021-2022.

Adnan Aganovic, ultimul fotbalist străin care ajunge la 200 de meciuri în prima ligă

În cazul în care va fi utilizat, croatul Adnan Aganovic va bifa meciul cu numărul 200 în SuperLiga României, competiţie în care a debutat pe 16 septembrie 2013, în Ceahlăul Piatra Neamţ - FC Braşov 1-1, scrie LPF.

Pe lângă gruparea de la poalele Tâmpei, acesta a mai evoluat pentru Farul, FCSB şi Sepsi OSK.