VIDEO Claudiu Petrila a reacționat sincer, după ce Rapid a suferit prima înfrângere din noul sezon

Data publicarii: Marti 08 August 2023, 14:48
Data actualizarii: Marti 08 August 2023, 15:06

Rapid București a suferit luni seară prima înfrângere din acest sezon, scor 1-2 împotriva celor de la FC Voluntari.

Într-o partidă ce a contat pentru etapa a patra a noului sezon al Superligii, FC Voluntari și Rapid s-au întâlnit pe stadionul „Anghel Iordănescu” și au oferit spectatorilor o primă repriză spectaculoasă.

Doru Andrei, mijlocașul ofensiv al Voluntariului, venit în vara anului trecut de la Poli Timișoara, a oferit primu șoc al meciului. În secunda 10 a meciului, cu un șut imparabil din afara careului, l-a învins pe Horațiu Moldovan, iar meciul a început de la scorul de 1-0.

Rapidiștii s-au trezit repede, iar în minutul 13 Marko Dugandzic a restabilit egalitatea după o pasă primită de la Valentin Costache. Autogolul din minutul 37 a lui Braun avea să stabilească scorul final al meciului, iar Rapid s-a văzut învinsă pentru prima dată în noua ediție a Superligii.

Claudiu Petrila: „Știam că acasă Voluntari e o echipă grea”

Claudiu Petrilă a criticat modul de joc al echipei antrenate de Marin Dună și Ilie Poenaru, acuzându-i că doar se apără: „Știam că acasă sunt o echipă grea, care doar se apără în mare parte. A fost un meci intens în care doar noi am atacat”.

Fotbalistul adus recent de la CFR recunoaște că echipa a fost destabilizată după golul lui Doru Andrei venit în primele secunde ale meciului: „Din păcate am primit gol repede și ne-a fost greu să ne revenim”.

Jucătorul de bandă stângă, aflat la primul meci pentru alb-vișinii, admite că presiunea este copleșitoare: „E o presiune mare, fanii vin la fiecare meci în număr mare și este normal să ne certe dacă nu jucăm bine”

Întrebat ce ar trebui îmbunătățit la jocul echipei giuleștene, Petrila a considerat că problema a constat doar la capitolul atenție: „Trebuie să fim atenți din primul minut. Nu cred că ar trebui să îmbunătățim ceva”.

Rapid speră să facă uitată repede înfrângerea cu Voluntari. Dumincă, 13 august de la ora 21:30, giuleștenii vor primi vizita celor de la Petrolul Ploiești.