FC Voluntari - Petrolul Ploiești 2-2 | Ilfovenii rămân neînvinși! „Lupii galbeni” ratează șansa de a urca pe primul loc

fc voluntari FC U Craiova Gicu Grozav Petrolul Ploiesti play-out Superliga
Data publicarii: Luni 24 Aprilie 2023, 22:17
Data actualizarii: Luni 24 Aprilie 2023, 22:38

FC Voluntari și Petrolul Ploiești au remizat în etapa a cincea a play-out-ului Superligii României.

FINAL!

Min. 88: GOOOOL PETROLUL! Doua marchează și restabilește egalitatea, arbitrul anulează reușita, însă după câteva minute de analiză din camera VAR golul a fost validat.

Min. 82: GOOOOOL VOLUNTARI! Sigurjonsson primește balonul în aproximativ 30 de metri, își fentează adversarul și șutează puternic din apropierea semicercului, învingându-l pe Leitner.

Min. 75: CARTONAȘ ROȘU pentru Nemec fix după ce a fost schimbat! Atacantul văzuse cartonașul galben în minutul 73, a fost schimbat un minut mai târziu, iar apoi a luat al doilea cartonaș galben.

Min. 46: A început meciul!

PAUZĂ

Min. 42: GOOOOL PETROLUL! Gicu Grozav egalează din penalty cu un șut puternic, pe sus!

Min. 35: GOOOOOOL VOLUNTARI! Marcelo Lopes primește în careu după o deviere cu capul, șutează și îl învinge pe Leitner!

Min.1: A început meciul!

Echipele de start:

FC Voluntari: M. Popa - Ricardinho, Matricardi, Armaș - Marcelo Lopes, Sigurjonsson, Meleke, Aliji - Rață, Nemec, Damașcan
Rezerve: J. Fernandez - Cr. Costin, Paz, I. Andres, D. Florea, Merloi, Răduț, Helder Tavares, Dumiter
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Petrolul: Leitner - Papp, Meijers, Mathaus - Doua, Jair, Seto, Jefferson, Țicu - Irobiso, Grozav
Rezerve: Jercălău - Borța, Pashov, R. Grigore, Dumitriu, Purtic, M. Bratu, Budescu, R. Moldoveanu
Antrenor: Florin Pârvu

FC Voluntari - Petrolul Ploiești, meci din etapa a cincea a play-off-ului Superligii, se joacă de la ora 20:30 și este transmis în format LIVE TEXT de Sport.ro.

Gazdele, locul 5 în play-out cu 23 de puncte, dau piept cu formația de pe 4, Petrolul acumulând până acum 27 de puncte și aflându-se la un singur punct distanță de prima poziție, ocupată de FC U Craiova.

FC Voluntari, neînvinsă în campionat de 8 meciuri

Pe 20 februarie 2023, FC U Craiova 1948 - FC Voluntari 2-1 a fost ultima înfrângere suferită de ilfoveni în Superliga României. Au urmat trei succese şi cinci rezultate de egalitate.

Cea mai recentă dispută directă din Superliga României dintre cele două adversare de astăzi a fost pe 29 octombrie 2022, FC Voluntari - Petrolul Ploiești 0-1, gol marcat de Gicu Grozav.

Info și foto: Liga Profesionistă de Fotbal