FC Botoșani - Dinamo 2-1. Ce nebunie în Moldova! ”Câinii Roșii”, răpuși în prelungiri

Dinamo FC Botosani play-out prelungiri Zeljko Kopic Superliga
Data publicarii: Marti 23 Aprilie 2024, 21:35
Data actualizarii: Marti 23 Aprilie 2024, 21:45

Partida dintre FC Botoșani și Dinamo s-a încheiat cu victoria moldovenilor, scor 2-1, în etapa a șasea din play-out-ul Superligii României.

Cu cele trei puncte obținute din meciul cu Dinamo, FC Botoșani trece pe locul 13 în clasament, cu 21 de puncte, la egalitate cu Poli Iași, în timp ce Dinamo coboară pe locul 15, cu doar 20 de puncte.

FC Botoșani câștigă trei puncte importante cu Dinamo

A fost un meci nebun la Botoșani! Scorul a fost deschis în minutul 13, când De Moura a respins în propria poartă. Selmani putea restabili egalitatea în minutul 20, însă a trimis pe lângă poartă.

George Găman a dictat penalty pentru Dinamo în minutul 24, după o intervenție a lui Țigănașu asupra lui Patriche, însă Hakim Abdallah a trimis pe lângă poartă.

Selmani l-a învins pe Ducan în minutul 35, însă reușita sa a fost anulată pentru ofsaid. Totuși, Dinamo a restabilit egalitatea pe finalul primei reprize, prin același Selmani.

Câteva minute mai târziu, Abdallah a fost eliminat pentru un fault comis asupra lui Romario Benzar, iar Dinamo a evoluat în zece jucători în repriza secundă.

Chiar dacă meciul părea că se îndreaptă spre un rezultat de egalitate, Sebastian Mailat a reușit să înscrie cu capul în prelungiri și să le aducă victoria moldovenilor.

FC Botoșani - Dinamo 2-1, LIVE TEXT pe Sport.ro

Min. 90+3: Final de meci!

Min. 90+1: Gol FC Botoșani! Mailat ajunge la centrarea lui Mouaddib și îl învinge cu capul pe Golubovic în prelungiri.

Min. 67: Ocazie FC Botoșani! Lopez încearcă să înscrie cu o execuție spectaculoasă, dar Golubovic reușește să respingă.

Min. 56: Ocazie Dinamo! Patriche șutează din interiorul careului, dar balonul trece puțin peste poarta moldovenilor.

Min. 46: Începe repriza a doua!

Min. 45+16: Finalul primei reprize!

Min. 45+9: Dinamo, în zece! Abdallah este eliminat!

Min. 45+3: Gol Dinamo! Selmani scapă singur spre poarta moldovenilor și îl învinge pe Ducan.

Min. 35: Gol anulat pentru Dinamo! Selmani trimite în poarta lui Ducan, dar golul este anulat pentru ofsaid.

Min. 29: Penalty ratat pentru Dinamo! Abdallah șutează pe lângă poartă.

Min. 24: Penalty pentru Dinamo! Țigănașu îl lovește în careu pe Patriche, iar Găman dictează lovitură de la 11 metri.

Min. 20: Ocazie Dinamo! Abdallah câștigă un duel în careul advers, trimite în fața porții, dar Selmani nu reușește să finalizeze.

Min 13: Autogol Dinamo! Enzo Lopez trimite balonul în fața porții, De Moura încearcă să respingă, dar trimite în poarta lui Golubovic.

Min. 5: Ocazie Botoșani! Țigănașu șutează de la distanță, dar balonul trece pe lângă poarta lui Golubovic.

Min. 1: Începe meciul!

FC Botoșani: Ducan - Benzar, Sadiku, Miron, Țigănașu - G. David, Dican, Ferreira - E. Florescu, Enzo Lopez, Ofosu

Rezerve: Kukic, Petro, Șeroni, Gligor, Mouaddib, Mailat, L. Fulop, Adams, Kaprof, Margiotta, I. Filip

Dinamo: Golubovic - Patriche, Velkovski, Homawoo - Moura, Milanov, Gnahore, Pavicic, Bordușanu - Selmani, Abdallah

Rezerve: Railean, R. Grigore, C. Costin, N. Roșu, Iglesias, Gregorio, Ilic, Politic, P. Neagu, A. Bani, D. Irimia, Amzăr

Zeljko Kopic, înainte de FC Botoșani - Dinamo

"Este un meci important cu FC Botoşani. Este o echipă care a făcut meciuri bune în ultima perioadă, a obţinut rezultate pozitive, aşa că ne aşteaptă un joc greu.

Pentru noi în etapa trecută a fost un moment greu când am fost egalaţi în prelungiri de Craiova, chiar dacă am controlat partida. Nu e uşor să primeşti gol în prelungiri, dar am analizat situaţia şi ne-am pregătit bine pentru meciul de mâine (n.r. - marți).

S-a întâmplat şi cu Petrolul, şi cu Oţelul, şi acum, cu Craiova, însă de fiecare dată situaţia este diferită. Ne-a lipsit concentrarea, nu am comunicat în acele momente în apărare.

De aceea consider că e nevoie să fim mai concentraţi şi mai atenţi pe finalurile de meci. Jucătorii în acele momente trebuie să îşi asume responsabilitatea şi să se apere mai bine.

Nu am senzaţia că echipei îi e frică de prelungiri, jucăm un fotbal bun. Dacă ne era frică, nu aveam ocazii. Dar noi la 1-0 cu Craiova puteam să mai marcăm”, a explicat antrenorul dinamovist Zeljko Kopic în conferința de presă dinaintea partidei cu FC Botoșani.

Ultimul FC Botoșani - Dinamo s-a terminat 0-2 în decembrie anul trecut

O singură înfrângere au suferit moldovenii în 2024 pe teren propriu, 1-2 cu Sepsi OSK (29 februarie), an calendaristic în care au mai înregistrat pe „Municipalul" din Botoşani patru succese şi două rezultate de egalitate.

Cea mai recentă confruntare din SuperLiga României: 18 decembrie 2023, FC Botoşani-Dinamo 0-2, goluri marcate de Dennis Politic şi Hakim Abdallah.