FC Argeș - FC Botoșani 0-1 | Trupa lui Croitoru rămâne în cursa pentru primele locuri din Liga 1

FC Argeș - FC Botoșani FC Arges FC Botosani Superliga
Data publicarii: Vineri 05 Noiembrie 2021, 21:45
Data actualizarii: Vineri 05 Noiembrie 2021, 22:28

FC Botoșani s-a impus la limită, scor 1-0, în deplasarea de la FC Argeș, din etapa a 15-a din Liga 1.

După eșecul cu Farul Constanța, FC Botoșani a obținut o victorie importantă în deplasarea de la FC Argeș. Datorită celor trei puncte obținute după golul marcat de Edjouma, formația antrenată de Marius Croitoru a urcat pe locul patru, cu 27 de puncte.

FC Argeș - FC Botoșani 0-1

Final de meci!

Minutul 67 - Ocazie importantă pentru FC Botoșani! Realdo Fili sprintează singur spre poartă, însă șutul său este respins de pe linia porții de Tofan.

A început repriza secundă!

Pauză!

Minutul 43 - GOL FC Botoșani! Ongenda centrează în careu din corner, iar Seroni preia cu capul, iar Edjouma împinge mingea în poartă.

Minutul 26 - Ocazie mare pentru FC Argeș! Fatai șutează puternic de la 25 m, iar mingea trece puțin pe lângă vinclul porții.

Minutul 6 - Ocazie importantă pentru FC Botoșani! Ongenda îi trimite o pasă foarte bună lui Santos care scapă singur cu portarul, dar trage pe lângă poartă.

A început partida!

Știrea inițială

FC Botoșani ocupă locul 4 după 14 etape, cu 24 de puncte, în timp ce elevii lui Andrei Prepeliță și Mihăiță Ianovschi se află pe poziția a boua, cu 21 de puncte.

FC Argeș - FC Botoșani, LIVE SCORE de la 20:30

Șapte puncte au scos argeşenii din ultimele trei partide disputate în campionat pe teren propriu, victorii cu FC U Craiova 1948 şi Farul, remiză albă cu Chindia.

Formația lui Marius Croitoru este neînvinsă în acest sezon pe teren advers, palmaresul acesteia cuprinzând patru succese la limită (1-0 cu FC Voluntari. Gaz Metan are 2-1 cu Universitatea Craiova, Dinamo) şi trei rezultate de egalitate).

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă doar în sezonul regulat precedent, când moldovenii s-au impus la Piteşti cu 3-2, iar în retur argeşenii au învins cu 1-0 în deplasare, în chiar meciul de debut în Liga 1 pentru cuplul de antrenori Mihai Ianovschi şi Andrei Prepeliţă (14 ianuarie 2021).