FC Argeș - CS Mioveni 1-0. Un autogol a decis soarta meciului

FC Argeș - CS Mioveni Andrei Prepelita Liga 1 Superliga
Data publicarii: Duminica 13 Februarie 2022, 14:30
Data actualizarii: Duminica 13 Februarie 2022, 16:25

FC Argeș a câștigat cu 1-0 meciul cu CS Mioveni și a urcat pe locul șapte, la un singur punct de locurile de play-off.

FC Argeș - CS Mioveni 1-0

Minutul 90+3: Final de meci!

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45+2: Pauză! FC Argeș - CS Mioveni 1-0.

Minutul 15: Iustin Popescu, portarul lui CS Mioveni, degajează din marginea careului mic în coechipierul Adrian Scarlatache, iar mingea ricoșează în propria poartă. Ovidiu Hațegan nu validează golul pentru că mingea nu stătea în momentul în care goalkeeper-ul a executat autul de poartă.

Minutul 7: GOL FC Argeș! Ișfan pătrunde în flancul drept și pasează în fața porții, iar Dorinel Oancea nu se poate coordona și trimite în propria poartă din careul mic.

Minutul 1: Începe meciul!

Echipele de start:

• FC Argeș: Greab - Tofan, Turda, Dobrosavlevici, Mușat - Ișfan, Meza Colli, Șerban, Tănase - Ganea, Fatai
  • Rezerve: Croitoru, Arias, Boldor, Dumitrașcu, Dumitru, Palic, Raynov, Said, Viana
  • CS Mioveni: Popescu - Balaur, Scarlatache, Garutti - Oancea, Toma, Panait, Șerbănică - Sanoh, Rusu, Buziuc
  • Rezerve: Ducan, Blănaru, Burnea, Dat, Dumitriu, Iacob, Rădescu, Tomczyk, Vereș

"Derby-ul Argeşului" se va disputa pe arena "Nicolae Dobrin" din Piteşti, unde vor fi faţă-n faţă FC Argeş şi CS Mioveni. Cele două s-au mai confruntat o singură dată în principala competiţie internă, pe 1 octombrie 2021, când au remizat fără gol pe terenul oaspeţilor din această rundă.

"Trebuie să obținem cele trei puncte pentru a rămâne în prima jumătate a clasamentului. Atitudinea trebuie să fie cel puțin la nivelul echipei adverse. Oricine poate să joace, oricine poate să fie rezervă", a declarat Andrei Prepeliță, antrenorul gazdelor.

Grigore Turda, stoperul gazdelor, a scos în evidență punctul forte al trupei lui Alexandru Pelici: "Ei se apără foarte bine, noi sperăm să marcăm repede".

Alexandru Pelici a mai întâlnit-o de trei ori pe FC Argeş în Liga 1 şi de fiecare dată a terminat la egalitate.