FOTO Fază total neașteptată la U Cluj - Rapid. Arbitrul i-a spart buza unui jucător: ce s-a întâmplat

U Cluj - Rapid Superliga
Data publicarii: Vineri 27 Ianuarie 2023, 23:34
Data actualizarii: Vineri 27 Ianuarie 2023, 23:38

Universitatea Cluj a terminat la egalitate cu Rapid Bucureşti, scor 0-0, pe Cluj Arena, în primul meci din etapa a 23-a a Superligii României.

Pe un teren impracticabil pe alocuri şi o vreme potrivnică, cu lapoviţă, cele două echipei au dus un meci de luptă. Gazdele au ratat ocazii de gol prin Martin Remacle (minutul 70) şi Ştefan Vlădoiu (minutul 80), în timp ce Rapid a avut două mari şanse de a deschide scorul, prin Marko Dugandzic (minutul 8) şi Valentin Costache (minutul 74), portarul Plamen Iliev având intervenţii foarte bune.

O fază controversată s-a consemnat în minutul 66, când Dorinel Oancea a căzut în careul oaspeţilor după un duel cu Răzvan Onea, dar arbitrul nu a acordat penalty-ul solicitat de clujeni.

Fază inedită cu arbitrul Marian Barbu

În minutul 43, în urma unui fault al lui Bic în fața lui Ioniță, arbitrul Marian Barbu a accidentat, din greșeală, un jucător al gazdelor.

În momentul în care Florin Ilie a vrut să-i ceară explicații centralului, Marian Barbu a ridicat mâna pentru a-i arăta cartonașul galben lui Bic și l-a lovit, fără să vrea, pe jucător, spărgându-i buza.

"Marian Barbu a fost un pic ghinionist, i-a venit din lateral jucătorul. N-am mai văzut așa ceva pe teren", a spus Marius Avram, la Digi Sport.