Farul - FC Voluntari 1-1. Remiza în lupta pentru locul patru din play-off

Farul Constanta fc voluntari Liga 1 Superliga
Data publicarii: Sambata 07 Mai 2022, 19:23
Data actualizarii: Sambata 07 Mai 2022, 19:25

Farul și FC Voluntari au remizat, scor 1-1, după ce constănțenii au condus cu 1-0.

Farul Constanța - FC Voluntari 1-1

Minutul 90+3: Final de meci!

Minutul 74: GOOOL Voluntari! Fulop reia cu capul în bară mingea centrată de Ion Gheorghe, iar Droppa reia în plasa porții lui Aioani, din poziție ideală.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Pauză!

Minutul 33: GOOOL Farul! Iancu dechide scorul cu un șut din interiorul careului, ajutat de o deviere a lui Denis Ciobotariu, care l-a păcălit pe Popa.

Minutul 28: Ocazie pentru Farul! Ciobanu trage puternic din lateral, dar trimite pe lângă poarta lui Popa.

Minutul 8: Șansă mare pentru FC Voluntari! Nemec reia cu stângul o centrare venită de pe partea stângă, dar mingea este respinsă de Aioani. Atacantul ilfovenilor șutează din nou, de data aceasta cu stângul, dar trimite mult peste poartă.

Minutul 1: Fluier de start!

• Farul Constanța: Aioani - Mladen, Larie, Artean, De Nooijer - Boboc, Nedelcu, Ciobanu - Iancu, Moldoveanu, Sali
  • Rezerve: Brănescu, Dussaut, Borza, Radaslavescu, Purece, Grameni, Omoh, Popescu, Pitu
  • Voluntari: Popa - Ciobotariu, Tamaș, Armaș, Briceag - Ricardinho, Meleke - Lopes, Rață, Gheorghe - Nemec
  • Rezerve: Droppa, Golan, Fulop, Helder Tavares, Costin, Ilie, Vlad, Achim, Rîmniceanu

Prima dispută a avut loc pe 14 septembrie 2015, Viitorul - FC Voluntari 3-0.

Cele mai multe goluri s-au marcat pe 21 decembrie 2015, FC Voluntari - Viitorul 2-3.

Cea mai mare diferenţă de scor: 25 august 2019, Viitorul - FC Voluntari 4-0.

Cea mai recentă întâlnire directă din campionat: 2 aprilie 2022, FC Voluntari - Farul 1-0, gol înscris de Ricardinho.

Pe lângă cele 18 meciuri din campionat, cele două s-au mai duelat în vara lui 2017 şi în Supercupa României, când s-a impus trupa antrenată la vremea respectivă de Claudiu Niculescu, scor 1-0, gol înscris de Costin Lazăr.

La nivelul băncilor tehnice, partida va consemna şi un duel între doi foşti colegi la naţională. Aceştia au participat împreună la CM 1998 şi CE 2000, când România a reuşit ultimele victorii la turneele finale.

Gheorghe Hagi vs Liviu Ciobotariu: 5 jocuri în Liga 1 - două victorii Hagi - 3 succese Ciobotariu.