Explicațiile lui Horațiu Moldovan după evoluția spectaculoasă cu FCSB: "Am fost săptămâna trecută la spovedit"

Rapid - FCSB Horatiu Moldovan Superliga
Data publicarii: Duminica 23 Aprilie 2023, 23:27
Data actualizarii: Duminica 23 Aprilie 2023, 23:32

Rapid s-a impus în derby-ul cu FCSB de pe teren propriu, scor 1-0, în etapa a cincea din play-off.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Alexandru Albu (minutul 21), din pasa lui Funsho Bamgboye. FCSB şi-a creat numeroase ocazii de gol în repriza secundă, dar jucătorii săi au fost imprecişi sau portarul Horaţiu Moldovan a fost providenţial.

Debutul meciului a fost întârziat cu circa şapte minute, necesare pentru risipirea fumului produs de materialele pirotehnice folosite de galeria rapidistă.

Ce a declarat Horațiu Moldovan după Rapid - FCSB 1-0

Portarul giuleștenilor și-a salvat echipa în numeroase rânduri în partida cu vicecampioana României, având o evoluție solidă după o serie de meciuri în care a făcut mai multe erori.

"Am avut trei gafe în 35 de etape. Au facut şi alţi portari (n.r. gafe), de nivel mondial. Asta este viaţa. De asta este frumos fotbalul. Dacă saptămâna trecută am greşit, avem ocazia să ne revanşăm în săptămâna următoare. Trebuie să felicităm echipa şi nu este important doar un jucător.

Cred că eram într-o perioadă foarte proastă şi nu cred că aveam nimic de pierdut. Daca nici într-un derby cu marea rivală nu ne mobilizăm... Cred că am fost mult mai pragmatici şi mult mai motivaţi decât ei.

Trebuia să avem mai multe puncte, dar nu mai putem da timpul înapoi. Nu cred că suntem la biserică, să ne punem păcatele pe masă. Am fost săptămâna trecută la spovedit.

Am jucat doar pentru noi. În fiecare meci jucăm la victorie şi ne bucurăm că a ieşit în seara asta", a declarat Horațiu Moldovan, la finalul partidei.