Eroul Marocului de la Campionatul Mondial a fost la un pas de România! Ce jucător colosal a pierdut Liga 1

Yassine Bounou Campionatul Mondial Qatar 2022 Ceahlaul Piatra Neamt Maroc Superliga
Data publicarii: Vineri 23 Decembrie 2022, 20:30
Data actualizarii: Vineri 23 Decembrie 2022, 20:32

Yassine Bounou a evoluat într-un meci pentru un club din România și a fost foarte aproape să semneze un contract cu echipa din Liga 1.

Maroc a fost surpriza Campionatului Mondial din Qatar. Africanii au ajuns în premieră în semifinalele turneului final și au pierdut finala mică contra Croației, 1-2. Însă elevii lui Walid Regragui (47 ani) rămân cu eliminarea Spaniei din opimi la loviturile de departajare, 3-0, și a Portugaliei, 1-0, din sferturile competiției.

Yassine Bounou a fost în cantonament cu Ceahlăul Piatra Neamț

Maroc a reușit acest parcurs senzațional și datorită lui Yassine Bounou (31 ani). Paradele portarului legitimat la Sevilla au făcut-o pe Maroc să termine pe locul 4 Campionatul Mondial din Qatar. Numai că, în urmă cu aproape 8 ani, Yassine Bounou a fost aproape să semneze cu Ceahlăul Piatra Neamț. Atunci, goalkeeper-ul evolua la echipa a doua a lui Atletico Madrid și a fost într-un cantonament în Italia cu clubul din Liga 1, pentru care a evoluat într-un joc de verificare, 3-0 cu Lupa Roma FC, conform zch.ro

Yassine Bounou l-a cucerit pe Jose Mourinho

Antrenorul Romei din vara anului 2021, Jose Mourinho, a vorbit despre fotbalistul care l-a impresionat cel mai mult la Campionatul Mondial. Întâi, „The Special One” l-a pomenit pe Bono, goalkeeperul marocanilor, iar ulterior i-a dat credite mijlocașului de la Angers, care a bifat șase apariții la Mondial pentru Maroc, Azzedine Ounahi.

„Bono a fost important în acest turneu și îl știu pe Amrabat din fotbalul italian, e un jucător foarte bun. Dar numărul opt care evoluează pentru Angers, Ounahi, a fost absolut incredibil”, au fost cuvintele lui Jose Mourinho la adresa mijlocașului central al naționalei Maroculu pentru ENDM, citat de as.com.