Emi Martinez s-a hotărât! Unde își dorește campionul mondial să evolueze

Emi Martinez Aston Villa Premier League Superliga
Data publicarii: Marti 21 Martie 2023, 23:45
Data actualizarii: Marti 21 Martie 2023, 23:39

Emiliano Martinez a câștigat Cupa Mondială 2022 cu Argentina, după ce naționala „Albiceleste” a învins-o pe Franța în finală, scor 3-3 (4-2 d.l.d.).

Portarul e legitimat la Aston Villa din toamna anului 2020 și mai are contract până la finalul lunii iunie din 2027. Cotat în prezent la 28 milioane de euro, Emi Martinez rămâne ca primă variantă pentru postul de portar și la 30 de ani.

Fiind „unul dintre cei mai doriți goalkeeperi din Premier League”, așa cum notează publicația Tuttomercatoweb, Emiliano Martinez a vorbit, totuși, despre viitorul său și a evidențiat că își dorește să rămână cât mai mult timp la echipa din Birmingham.

„Cariera mea s-a dezvoltat de când am ajuns aici. Am spus mereu că sunt recunoscător celor de la Aston Villa. Iubesc să joc aici. Familia mea e fericită, fiul meu e obsedat de fotbal și evoluează la academie. Adorăm experiența de aici și sper să rămână la fel pentru mult, mult timp de acum încolo”, a spus Emi Martinez, conform sursei de mai sus.

În această stagiune din primul eșalon al Angliei, campionul mondial a bifat 25 de apariții, a încasat 32 de goluri, dar a și reușit în opt meciuri să blocheze poarta cu succes. Conform statisticilor oferite de Transfermarkt, Emi Martinez a obținut 25 de procente în ce privește penalty-urile salvate.

Argentina - Franța 3-3 (4-2 d.l.d.)

Argentina a început fantastic finala Campionatului Mondial din Qatar. Lionel Messi a deschis scorul din penalty (minutul 23), iar Di Maria a majorat diferența (minutul 36). Sud-americanii au controlat excepțional partida, până în minutul 80.

Francezii au beneficiat de o lovitură de pedeapsă, iar Kylian Mbappe a redus din diferență. Un singur minut mai târziu, starul lui Paris Saint-Germain a restabilit egalitatea și a trimis meciul în prelungiri.

Lionel Messi a readus-o pe Argentina pe culmile victoriei în minutul 108, dar același Kylian Mbappe a restabilit egalitatea și a ajutat „Cocoșul galic” să ajungă la loteria penalty-urilor.

Acolo, sud-americanii s-au impus catastrofal. 4-2 s-a terminat, după ce Martinez a parat lovitura lui Kingsley Coman, iar Tchouameni a trimis mult pe lângă poartă.

Argentina a devenit, astfel, campioana mondială la turneul final, ediția 2022, din Qatar!