Academica Clinceni - CS Mioveni 0 - 2. Oaspeții se depărtează de locurile pentru barajul de menținere în Liga 1

Academica Clinceni CS Mioveni Liga 1 play-out Superliga
Data publicarii: Vineri 22 Aprilie 2022, 18:22
Data actualizarii: Vineri 22 Aprilie 2022, 19:27

CS Mioveni s-a impus în etapa a șasea din playout, în deplasarea de la Clinceni, scor 2-0.

Cele două reușite ale argeșenilor au fost marcate de Scarlatache și Raicea. După acest succes, CS Mioveni a urcat pe locul cinci în clasament, cu 28 de puncte.

UTA Arad și Chindia Târgoviște, adversare în meciul de mâine, se află pe următoarele două poziții, cu 26 de puncte, respectiv 22 de puncte.

Academica Clinceni - CS Mioveni 0 - 2

Final de meci.

Minutul 82 - GOOOL CS Mioveni! Raicea majorează diferența pentru oaspeți. după ce argeșenii profită de o greșeală în apărare a celor de la Clinceni.

Minutul 55 - Sanoh și Rusu scapă pe contraatac, însă căpitanul celor de la CS Mioveni calcă pe minge, iar faza se oprește.

Minutul 50 - Ocazie de gol pentru CS Mioveni! Buziuc pasează în careu, Lixandru preia și trage la poartă, dar portarul celor de la Cliceni are o intervenție foarte bună.

Pauză!

Minutul 28 - GOOOL Mioveni! Scarlatache deschide scorul pentru oaspeți, după ce trimite cu capul o minge venită din corner. Tsvetkov respinge de pe linia porții, dar arbitrul de margine a semnalizat că mingea a intrat. â

Minutul 18 - Ionuț Balaru înscrie cu capul, după o minge deviată a lui Rusu, însă golul este anulat pe motiv de offside.

Minutul 9 - Ocazie pentru Academica Clinceni! Iulian Ștefan trimite spre poartă cu capul din 5m, însă mingea este respinsă în out de portarul advers.

A început partida!

Academica Clinceni - CS Mioveni: echipele de start

Academica Clinceni: Ureche – C. Ion, Tsvetkov, Ștefan – Rufati, Vrdoljak, Gogov, Florica – R.Ion, Jerdea, Obedeanu

Antrenor: Daniel Popa

CS Mioveni: I.Popescu – Balaur, Scarlatache, Garutti – Rădescu, Panait, Lixandru, Trif – Sanoh, Rusu, Buziuc

Antrenor: Alex Pelici

Clinceni, deja retrogradată de pe penultimul loc (cu -3 puncte), este clubul care a folosit cei mai mulți jucători străini în această ediție de campionat, 24 la număr, precizează site-ul oficial al Ligii Profesioniste de Fotbal, în timp ce Mioveni se află în cealaltă extremă, utilizând doar șase fotbaliști din afara României.

Mioveni mizează pe experiența lotului pentru a scăpa de baraj

Oaspeții, locul 6 în play-out cu 25 de puncte, se află la doar trei puncte peste poziția a șaptea, de baraj, și mizează pe experiența lotului (media de vârstă este de 26 de ani și 8 luni, a doua cea mai mare din campionat) pentru menținerea în Liga 1.

Pentru Mioveni urmează o serie dificilă de meciuri: acasă cu FC Botoșani, în deplasare cu UTA și acasă cu Rapid.