"E mai mult șmecher decât fotbalist". Andrea Compagno, criticat dur după meciul cu FC Argeș

Andrea Compagno Basarab Panduru FC Arges FCSB Superliga
Data publicarii: Luni 27 Februarie 2023, 08:01
Data actualizarii: Luni 27 Februarie 2023, 08:27

FCSB a învins-o pe FC Argeş cu scorul de 2-1, în deplasare, într-o partidă din etapa a 27-a a Superligii.

FCSB a punctat de două ori în primele zece minute ale reprizei secunde, prin Adrian Şut (minutul 48), după o mingea respinsă de portarul Cătălin Straton, şi Deian Sorescu (minutul 54), la primul său gol pentru ''roş-albaştri'', după o pasă venită de la Adrian Şut.

Golul gazdelor a fost marcat de congolezul Kevin Koubemba (minutul 62), după o eroare a lui Risto Radunovic.

FC Argeş a ajuns la 11 etape consecutive fără victorie, şase egaluri şi cinci înfrângeri. FCSB a bifat a şaptea victorie consecutivă în deplasare și a urcat pe locul trei în clasamentul Superligii.

Basarab Panduru, nemulțumit de evoluția lui Andrea Compagno

Fostul internațional l-a criticat pe atacantul lui FCSB, din cauza atitudinii pe care a arătat-o în timpul meciului.

"Compagno este mai mult şmecher decât fotbalist, se poziţionează mereu în aşa fel încat pare că n-are nicio vină, niciodată. La capitolul ăsta este cel mai bun. N-am vazut pe cineva să protejeze în aşa fel încât să nu dea nimic. Dacă e atât de şmecher de ce nu scoate penalty? El mereu ştie ce face", a declarat Basarab Panduru la Orange Sport.

Andrea Compagno: "Am ratat din orice poziție!"

"Se întâmplă mereu, la orice atacant. Dacă se întâmplă la cei mai buni, sigur se întâmplă și la mine. Dar e important că echipa a câștigat. E normal, sunt vârf, vreau să ajut echipa cu goluri. Am ratat din orice poziție, dar poate la meciul viitor voi marca din orice poziție.

Mă simt bine, am ajuns bine la meci, nu am scuze, vom lucra să fim mai buni meciul viitor", a spus Andrea Compagno, după meci.