VIDEO După ce l-a urmărit pe Andrea Compagno în CFR - FCSB, Gigi Becali s-a răzgândit

Andrea Compagno CFR - FCSB Gigi Becali Superliga Andrea Compagno / Foto: Imago Images
Data publicarii: Luni 11 Decembrie 2023, 15:18
Data actualizarii: Luni 11 Decembrie 2023, 15:19

Gigi Becali, patronul celor de la FCSB, a intervenit după meciul cu CFR Cluj, încheiat la egalitate, scor 1-1, în etapa a 19-a din Superliga României.

Un succes i-ar fi permis FCSB-ului să se distanțeze considerabil, la opt puncte față de principala urmăritoare CFR Cluj. În plus, vicecampioana ar fi profitat și de pașii greșiți făcuți de Universitatea Craiova și Rapid, care au fost învinse de Hermannstadt, respectiv FC Voluntari.

Omul de afaceri a vorbit, printre altele, și despre Andrea Compagno (27 de ani), pe care-l anunțase ca și plecat de la echipa sa în perioada de mercato din iarnă.

Gigi Becali: ”Mi-a plăcut de Compagno”

Italianul a fost titularizat în meciul din Gruia și a rămas pe teren pe tot parcursul partidei. Mai mult, evoluția sa l-a încântat pe patronul echipei, chiar dacă acesta nu a marcat.

Gigi Becali a subliniat faptul că atacantul poate rămâne la FCSB dacă va continua cu asemenea evoluții.

Compagno, aseară, mi-a plăcut de el. Așa-l vreau, să joace așa și nu-l mai dau”, a spus Gigi Becali, în dialog cu reporterii prezenți la reședința sa din Aleea Alexandru.

În sezonul precedent, Compagno a evoluat în 39 de partide și a reușit să marcheze de 21 de ori, în toate competițiile, pentru FCSB și FCU Craiova.

Transferat de Gigi Becali pentru 1,5 milioane de euro, italianul este evaluat acum de site-urile de specialitate la 2,5 milioane de euro.

CFR Cluj - FCSB 1-1. Vicecampioana rămâne la cinci puncte față de ardeleni

Panagiotis Tachtsidis a deblocat tabela de marcaj în minutul șapte al meciului, doar că Darius Olaru a restabilit egalitatea după un assist elegant provenit de la Florinel Coman, în minutul 26.

În partea secundă, șeptarul FCSB-ului a înscris o superbitate de gol de la aproximativ 30 de metri, însă reușita sa a fost anulată după ce Sebastian Colțescu a revăzut la monitorul VAR un fault comis anterior reușitei.

La capătul celor 90 de minute, cele două echipe au împărțit punctele, iar FCSB (38 de puncte) a ratat șansa să se distanțeze de ocupanta locului secund, CFR Cluj, care rămâne pe doi cu 33 de puncte.