Dumitru Dragomir e convins! Ce antrenor din Superligă „merită o primă de 100.000 de euro”

Dumitru Dragomir Adrian Mutu fc rapid Superliga Dumitru Dragomir
Data publicarii: Sambata 25 Martie 2023, 12:14
Data actualizarii: Sambata 25 Martie 2023, 12:13

Dragomir e fostul președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF).

În acest moment, Farul Constanța e lider în play-off-ul Superligii cu 35 de puncte, CFR Cluj e ocupanta locului secund cu 33 de puncte, în timp ce FCSB completează podiumul cu 30 de puncte. Universitatea Craiova (28p), Rapid București (27p) și Sepsi OSK (21p) ocupă restul locurilor.

Dumitru Dragomir a vorbit despre Adrian Mutu și a evidențiat faptul că, în cazul în care FC Rapid termină la finalul stagiunii pe primele două poziții, atunci tehnicianul ar merita o primă între 50 de mii și 100 de mii de euro de la club!

„Dacă termină Rapid în primele două, părerea mea e că Mutu merită o primă de 50.000-100.000 de euro de la club. Mă îndoiesc că de la domnul Șucu, pentru că are arici la buzunar. E băiat simpatic, dar e greu să scoți bani de la el. Dacă are în continuare rezultate bune, pentru că un meci egal nu e un rezultat care să te dea pe spate”, a spus Dumitru Dragomir, potrivit Fanatik.

Adrian Mutu se află la Rapid din martie 2022 și mai are contract cu giuleștenii până la finele sezonului 2024/25. Conform statisticilor oferite de site-ul de specialitate, Transfermarkt, antrenorul a înregistrat o medie de 1.82 puncte pe meci, după 45 de partide disputate.

CFR Cluj - Rapid București 2-2, primul meci al giuleștenilor în play-off-ul Superligii

Ardelenii au început în forță meciul din Gruia. Rangelo Janga a deschis scorul dintr-un penalty, iar giuleștenii nu s-au dat bătuți. Mattias Kait a restabilit egalitatea în minutul 10.

Prima parte a meciului nu s-a încheiat, însă. Bismark Boateng a a readus-o pe CFR Cluj în avantaj, la 13 minute de la golul lui Kait, în minutul 23.

Repriza secundă a adus egalarea pentru formația dirijată de Adrian Mutu. Răzvan Onea l-a învins pe Simone Scuffet, iar Rapidul a plecat cu un punct de la Cluj.