Dragoș Albu a fost scurt și la obiect înainte de meciul cu Croația U21: „Atât vă pot spune”

Romania U21 - Croatia U21 Campionatul European U21 Dragos Albu Superliga
Data publicarii: Luni 26 Iunie 2023, 19:09
Data actualizarii: Luni 26 Iunie 2023, 19:08

România U21 a părăsit Campionatul European U21, organizat la noi în țară și în Georgia, după ce a pierdut primele două confruntări din Grupa B.

Naționala de tineret a disputat două partide pe stadionul „Steaua” din Ghencea: împotriva Spaniei U21 (0-3) și împotriva Ucrainei U21 (0-1). România U21 urmează să evolueze și în ultimul joc al Grupei B, contra Croației U21 marți, 27 iunie, de la ora 21:45, pe aceeași arenă.

Dragoș Albu, fotbalistul lui FCU Craiova cotat la 600.000 de euro, conform site-urilor de specialitate, care a intrat în minutul 57 în meciul împotriva Ucrainei U21 în locul lui Louis Munteanu, a fost prezent la conferința de presă premergătoare ultimului joc al micilor tricolori.

Internaționalul român a precizat că micii tricolori își doresc să câștige partida împotriva Croației U21 pentru a părăsi competiția cu capul sus.

„Noi vrem să câștigăm acest meci cu orice preț. E important pentru noi ca jucători să terminăm cu o victorie. Atât vă pot spune. Trebuie să câștigăm să ieșim cu capul sus din această competiție”, a spus Dragoș Albu la conferința de presă.

Dragoș Albu se află la FCU Craiova din iulie 2020 și mai are contract cu clubul patronat de Adrian Mititelu până la finele sezonului 2023/24. 84 de apariții a bifat mijlocașul central la FCU, unde a reușit să marcheze de șapte ori și să paseze decisiv în opt situații diferite.

România U21 - Ucraina U21

Ștefan Târnovanu a făcut un meci mare pe Ghencea, însă autogolul lui Victor Dican din minutul 89 a răpus șansele micilor tricolori de a avansa la Campionatul European U21 organizat chiar la noi în țară și în Georgia.

România U21 a pierdut cu 0-3 în fața Spaniei U21, iar înfrângerea de pe Ghencea cu Ucraina U21, 0-1, a făcut ca selecționata lui Emil Săndoi să pășească în afara competiției.