Doi jucători de la FCSB l-au impresionat pe Ilie Dumitrescu: ”Au jucat senzațional”

Ilie Dumitrescu FCSB Universitatea Craiova - FCSB Superliga Ilie Dumitrescu
Data publicarii: Duminica 28 Ianuarie 2024, 22:41
Data actualizarii: Duminica 28 Ianuarie 2024, 22:41

FCSB a câștigat categoric meciul de pe terenul celor de la Universitatea Craiova, scor 3-0, în etapa cu număul 23 din Superliga României.

Darius Olaru, golgheterul campionatului, a fost cel care a deschis scorul în prelungirile primei reprize, după un penalty acordat de Marcel Bîrsan în urma consultării arbitrajului video.

În partea secundă, în minutul 50, Florinel Coman s-a distrat cu apărarea adversă și a dus scorul la 2-0, iar David Miculescu, cu execuția sa din minutul 83, a închis tabela la 3-0 pentru liderul din Superligă.

Ilie Dumitrescu, fostul mare internațional, a rămas impresionat de evoluția solidă a vicecampioanei României și a vorbit la superlativ despre cei mai importanți jucători ai echipei: Florinel Coman și Darius Olaru. Analistul TV s-a arătat impresionat de linia de mijloc a celor de la FCSB.

Ilie Dumitrescu: ”Linia de mijloc m-a impresionat”

Net superioară FCSB-ul în linia de mijloc. Târnovanu a avut o intervenție extraordinară unu la unu cu Mitriță. Dawa și Ngezana au jucat senzațional, Șut cu Lixandru au acoperit foarte bine zonele, dar Șut a fost cu o clasă peste tot ce înseamnă mijlocași la închidere în etapa asta. FCSB-ul a arătat forță, încredere. De cealaltă parte, o echipă fără repere, dar aș vrea să vorbim despre FCSB pentru că emană forță. Intră și Tavi Popescu la Phelipe și Crețu la Pantea.

Termini cu Olaru, Șut, Ovidiu Popescu. Foarte greu să-i dai gol FCSB-ului, foarte greu! Asta s-a văzut. După care, repet, m-a impresionat foarte tare linia asta de mijloc. Chiar dacă n-ai ”nouă”. Își permite luxul să vândă un jucător, nu joci cu nouă, Coman este un lider incontestabil în momentul de față. Trage echipa după el, dă încredere. Apoi personalitatea lui Olaru, care ia mingea și bate 11 metri. Bravo, Olaru!

Partea a doua a jocului era o chestiune de timp să se marcheze și golul trei. Craiova o surpriză neplăcută pentru mine”, a spus Ilie Dumitrescu, la Digi Sport.

După victoria categorică de pe ”Ion Oblemenco”, FCSB a ajuns la 50 de puncte și este la 11 puncte distață de locul doi, ocupat de Rapid București. CFR Cluj este pe locul trei, cu 36 de puncte, dar va juca luni în compania celor de la FC Voluntari.

De partea cealaltă, Universitatea Craiova a rămas pe locul cinci, cu doar 34 de puncte, și este la 16 puncte distanță de lider. În acest moment, oltenii par să fie ieșiți din calculele pentru titlu.