Dioszegi, criză de nervi după meciul cu Farul. A urlat în direct: "Să fie suspendat 10 luni! Au ceva cu noi. Noi n-avem un Hagi"

laszlo dioszegi Catalin Popa Farul Constanta sepsi Superliga
Data publicarii: Vineri 05 Aprilie 2024, 23:15
Data actualizarii: Vineri 05 Aprilie 2024, 23:16

Laszlo Dioszegi, patronul lui Sepsi OSK, a avut o reacție dură după remiza cu Farul Constanța, scor 1-1.

Sepsi a avut două goluri anulate de VAR la Sfântu Gheorghe. Primul, la scorul de 0-0, a fost marcat de Darius Oroian, în minutul 40, însă reușita a fost anulată pentru un presupus fault în atac.

Laszlo Dioszegi, reacție dură la adresa lui Cătălin Popa după Sepsi - Farul 1-1: "Să fie suspendat 10 luni!"

A doua reușită anulată de VAR a fost în minutul 58, la scorul de 1-1, când Andres Dumitrescu a trimis mingea în plasă. După câteva minute de așteptare, arbitrii din camera VAR au stabilit că golul trebuie anulat pentru ofsaid, însă liniile trasate nu au părut elocvente.

Laszlo Dioszegi a avut un discurs dur imediat după meci, îndreptat în special către Cătălin Popa, arbitrul din camera VAR. Patronul lui Sepsi cere ca Popa să fie suspendat 10 luni din arbitraj pentru prestația de vineri seară și spune că există un curent împotriva formației sale.

"N-avem cum să nu ne supărăm pe arbitraj. E prea de tot! Eu până acum am tăcut, dar e prea de tot! La fiecare meci, câte o greșeală de arbitru. Să zicem că arbitrul n-a văzut, dar cei de la VAR de ce sunt plătiți și de ce sunt acolo? Nu înțeleg! Au avut 10 minute să vadă faza. Primul gol a fost valabil, n-avem ce discuta! A fost gol valabil! Nu știu cât mai avem răbdare.

La meciul cu CFR Cluj, golul lor a fost după un ofsaid de jumătate de metru. La meciul cu Farul, data trecută, mingea n-a trecut de linia porții, dar s-a dat gol. La Rapid s-a dat un gol valabil. E prea de tot! Aici e deja prea mult și trebuie să ridicăm vocea. Nu se mai poate așa. Am tăcut, am tăcut și uite că arbitrii, din greșeală, greșesc întotdeauna contra noastră.

Ceva trebuie făcut. Acest arbitru de la VAR nu trebuie să mai arbitreze 10 luni. Nu se poate așa ceva! Domnul Popa, da. Avea 5 minute să revadă faza. Nici măcar nu s-a dus la VAR domnul Chivulete.

Arbitrul a greșit foarte mult, au fost foarte multe decizii greșite. E prea de tot ce se întâmplă cu VAR-ul! Nu înțeleg de ce mai avem VAR dacă în loc să rezolve problemele le complică mai mult. E un curent în defavoarea noastră. E prea mare coincidența. N-avem cum să nu ne gândim că au ceva cu noi. Aproape la fiecare meci greșesc, ori cel de la centru, ori cel de la VAR. Poate noi nu suntem un club așa respectat, poate noi n-avem un domnul Hagi", a spus Dioszsegi, la Prima Sport.

După remiza de la Sfântu Gheorghe, Farul și Sepsi și-au păstrat locurile în clasament, 5 și 6, cu 26, respectiv 24 de puncte.