Dinamo - Poli Iași 0-0 | Dezastru pentru echipa lui Burcă, ajunsă la opt etape fără victorie

Dinamo - Poli Iasi Dinamo Poli Iasi Superliga
Data publicarii: Vineri 27 Octombrie 2023, 22:38
Data actualizarii: Vineri 27 Octombrie 2023, 22:32

Dinamo și Poli Iași au încheiat la egalitate, scor 0-0, într-un meci contând pentru etapa a 14-a din Superliga României.

În urma acestui rezultat, Dinamo a ajuns la opt etape fără victorie și se menține pe locul 15 în clasament. FC Botoșani se află pe ultima poziție, cu șase puncte, dar are un meci mai puțin disputat.

De cealaltă parte, Poli Iași a ajuns pe locul zece, cu 16 puncte, însă poate fi depășită de Oțelul Galați și FCU Craiova, în funcție de rezultatele obținute în această etapă.

• Ovidiu Burcă

Dinamo - Poli Iași 0-0

• În repriza secundă nu a fost niciun șut pe poartă.
  • 6820 de spectatori au fost prezenți la meciul Dinamo - Poli Iași

Minutul 60 - Două schimbări la Dinamo! Iglesias este înlocuit de Neluț Roșu, iar Bena este schimbat cu Larrucea.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 26 - Ocazie pentru Poli Iași! Harrison șutează spectaculos spre poarta apărată de Golubovic, dar portarul lui Dinamo respinge peste transversală în corner.

Minutul 23 - Ocazie pentru Poli Iași! Marchioni șutează de la distanță pe spațiul porții, dar Golubovic respinge spectaculos.

Minutul 18 - Ocazie pentru Dinamo! Ilic șutează puternic de la marginea careului de 16 metri, dar Silviu Lung Jr. respinge în lateral.

A început partida!

Dinamo - Poli Iași: echipele de start

Dinamo: Golubovic - Cr. Costin, Lucas, Homawoo, Amzăr - Iglesias, Bena, C. Ilic - Ghezali, Gregorio, Politic

Rezerve: Began, I. Roșu, Larrucea, Abdallah, Bordușanu, Ahmed Bani, Patriche, R. Grigore, N. Roșu

Antrenor: Ovidiu Burcă

Poli Iași: S. Lung - Martac, Samayoa, Marchioni, R. Ispas - Bordeianu, Stefanovici - Harrison, A. Roman, R. Ion - S. Buș

Rezerve: Ailenei, Itu, Tincu, Jatoba, Gheorghiță, A. Ciobanu, Fl. Ilie, Belu-Iordache

Antrenor: Leo Grozavu

Dinamo nu trece prin cea mai bună perioadă din acest sezon. Nu a mai câștigat din luna august și a ajuns pe penultimul loc în campionat, la trei puncte distanță de următoarea clasată, UTA Arad.

Dinamo București - Politehnica Iași, ora 20:30, LIVE TEXT

”Câinii” au și cel mai slab atac din campionat (opt goluri marcate) dar și cea mai slabă apărare (24 de goluri primite, la egalitate cu FCU Craiova).

De partea cealaltă, Poli Iași are o singură înfrângere în ultimele cinci partide din Superligă. În etapa precedentă, moldovenii au remizat pe teren propriu cu FCU Craiova, scor 1-1.

”Situația este îngrijorătoare, ne preocupă pe toți, doar că ştiți că jucătorii au venit târziu, am avut o situație specială. În plus, reîntoarcerea în prima ligă vine cu nişte situații destul de complexe. Din afara e uşor să arăți cu degetul. Eu sunt ferm convins că Dinamo se va salva de la retrogradare anul ăsta.

Lăsați-mă să am încredere totală în echipa mea. Jucătorii care au venit au ajuns la un nivel fizic bun, s-au integrat şi eu sunt ferm convins că de acum înainte veți vedea o altă față a echipei.

Nu cred că există o ruptură atât de mare în clasament încât să nu mai credem că putem să intrăm în obiectivul stabilit, adică în primele 10 echipe, eu zic că avem şanse”, a spus Ovidiu Burcă, la conferința de presă.

Ovidiu Burcă a preluat Dinamo în vara anului 2022, după retrogradarea echipei, și a reușit să promoveze în Superligă după un baraj disputat cu FC Argeș. Până acum, antrenorul de 43 de ani a strâns 51 de meciuri pe banca echipei „roș-albe” (19 victorii, 13 rezultate de egalitate și 19 înfrângeri).