Denis Alibec, show pe teren, show și la interviu!

Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Joi 10 August 2023, 22:56
Data actualizarii: Joi 10 August 2023, 23:08

Farul a câștigat cu 3-0 meciul cu Flora Tallinn, din prima manșă a turului III prelininar din Conference League.

• Au marcat Alibec, Budescu și Queiros pentru formația lui Gică Hagi.

Farul Constanţa a câştigat cu scorul de 3-0 (0-0) meciul cu formaţia estoniană Flora Tallinn, disputat joi, la Ovidiu, în prima manşă a turului al treilea preliminar din Europa Conference League. Formaţia condusă de Gheorghe Hagi a luat o opţiune importantă pentru calificarea în play-off-ul competiţiei după golurile înscrise de Denis Alibec (48), Constantin Budescu (79) şi Diogo Queiros (90+5).

Denis Alibec, show pe teren, spectacol și la declarații

"Un succes foarte important pentru noi, suntem bucuroși, mai puteam să marchez două goluri. Mergem acolo să ne calificăm! Nu cred că avem nevoie de experiență europeană, e important să dictăm intensitatea meciului și vom controla meciurile.

• Denis Alibec

(despre colaborarea cu Budescu) Trebuie să ne mai pregătim amândoi, să facem și faza defensivă și vom mai marca mai mult. Ne cunoaștem, important e să fim bine fizic. N-avem provocări, trebuie să fim concentrați.

Eu n-am nicio ofertă, nu mă interesează, eu îmi dau viața pentru acest club", a declarat Denis Alibec, la finalul partidei de la Ovidiu.

Farul - Flora 3-0

La Ovidiu, Farul a deschis scorul în startul reprizei secunde, în minutul 48, când Budescu – aflat la primul meci în tricoul constănţenilor, i-a pasat lui Alibec, acesta a făcut o cursă şi a şutat din careu, la colţul lung pentru 1-0.

Tot Alibec a rămas omul periculos al Farului în următoarea perioadă, minutele 54 şi 60, pentru ca în minutul 80, acelaşi Alibec să profite de greşeala lui Lilander, şut din afara careului care a nimerit bara, balonul a revenit în teren, iar Budescu a înscris pentru 2-0. Flora a ratat două ocazii în minutele de final, dar Farul merge în Estonia cu un avantaj de trei goluri pentru calificarea în play-off, pentru că Diogo Queiros a stabilit scorul final, în minutul 90+5.

FARUL  Aioani - Kiki, Larie, M. Popescu, Borza (D. Sîrbu 73) – T. Băluţă, Nedelcu (Grameni 76), Artean (K. Boli 88) – Mazilu (Rivaldinho 73), Alibec, Budescu (Diogo Queiros 88). ANTRENOR: Gheorghe Hagi