Jackpot! Suma pe care e gata să pună mâna Farul + posibila adversară din play-off-ul Conference League

Farul Constanta Flora Tallin Gica Hagi Conference League
Data publicarii: Joi 10 August 2023, 22:55
Data actualizarii: Joi 10 August 2023, 22:52

Farul Constanța este la un pas de play-off-ul Conference League, după ce a învins clar Flora Tallinn, pe teren propriu, scor 3-0, în prima manșă din turul 3 preliminar.

Farul, aproape să încaseze 750.000 de euro

Cu Alibec și Budescu printre titulari, Hagi s-a dovedit din nou inspirat. Cei doi au marcat primele goluri ale Farului, în minutele 48, respectiv 80, iar Queiros a stabilit scorul final în prelungiri.

Returul este programat joi, de la ora 19:00, în Estonia, iar Farul este în mare măsură calificată datorită avantajului clar obținut pe teren propriu.

Pentru calificarea în play-off-ul Conference League, Farul ar urma să fie premiată de UEFA cu suma de 750.000 de euro

Farul, duel cu Qarabag sau HJK Helsinki în play-off-ul Conference League

Dacă va trece de Flora Tallinn, Farul, aflată pe ruta campioanelor, va înfrunta pierzătoarea din duelul Qarabag - HJK Helsinki. În manșa tur, azerii s-au impus cu 2-1 pe teren propriu.

Golurile lui Qarabag au fost marcate de Leandro Andrade (55) și Juninho (85), autorii paselor decisive fiind doi foști jucători din Liga 1 - Abdellah Zoubir, respectiv Hamidou Keyta. HJK Helsinki a punctat prin Anthony Olusanya (77).

Partidele retur din turul 3 preliminar Conference League se dispută joi, 17 august.

Meciurile din play-off-ul Conference League sunt programate pe 24 și 31 august.