Concluziile lui Ilie Dumitrescu după prima repriză a derby-ului Rapid - FSCB: "A fost echipa mai agresivă"

Rapid - FCSB Ilie Dumitrescu Superliga
Data publicarii: Duminica 23 Aprilie 2023, 21:34
Data actualizarii: Duminica 23 Aprilie 2023, 21:39

Rapid - FCSB a fost derby-ul etapei a cincea din play-off-ul Superligii.

După prima repriză, formația antrenată de Adrian Mutu a intrat la vestiar cu un avantaj minim, după golul reușit de Cristian Albu, la singura fază periculoasă a rapidiștilor.

Horațiu Feșnic a arătat cinci cartonașe galbene, trei pentru gazde și două pentru oaspeți, duelurile dintre jucătorii celor două formații fiind destul de intense

"Rapid a început foarte bine jocul, cu pressing avansat, au câștigat multe dueluri, linia de mijloc a fost superioară.

Și FCSB, pe faza ofensivă, a avut ocazii importante. Dar echipa mai determinată a fost Rapid. Cred că vom asista la celebrele schimbări: Cordea sau Miculescu în locul lui Edjouma, Tavi trecut pe centru", a declarat Ilie Dumitrescu la DigiSport.

Rapid - FCSB, înainte de meciul direct

FCSB are șansa să o devanseze pe CFR Cluj în clasament, după ce elevii lui Dan Petrescu (55 ani) au fost învinși de Farul Constanța, 0-1, la Ovidiu. Dacă roș-albaștrii se vor impune cu Rapid, duminică, de la 20:30, LIVE TEXT pe www.sport.ro, vor acumula 40 de puncte și vor pune un avans de 2 puncte față de CFR Cluj, în prezent ocupanta locului secund.

Rapid traverseză o perioadă dificilă. Giuleștenii nu au mai câștigat de 6 meciuri, iar galeria i-a cerut pentru prima dată demisia lui Adrian Mutu (44 ani). De-a lungul istoriei, cele două echipe s-au întâlnit de 116 ori în campionat. De 30 ori a câștigat Rapidul, de 45 de ori roș-albaștrii, în timp ce 41 de jocuri s-au terminat la egalitate.