Decizia luată de Nicolo Napoli, după înfrângerea cu Sepsi OSK

Sepsi OSK - FCU Craiova ionut gurau Nicolo Napoli Superliga Superliga Reactia lui Nicolo Napoli, dupa ce a dus-o pe Poli Iasi in Liga a doua: "Felicit baietii, au dat 100%!"
Data publicarii: Vineri 17 Martie 2023, 19:38
Data actualizarii: Vineri 17 Martie 2023, 19:37

FCU Craiova a pierdut cu 0-4 în fața celor de la Sepsi OSK.

Covăsnenii au început în forță meciul de la Sfântu Gheorghe, iar oltenii au căzut drept pradă. FCU Craiova putea să se califice în play-off-ul Superligii doar dacă smulgeau un rezultat de egalitate, însă Sepsi OSK nu a avut milă de formația lui Nicolo Napoli și a învins cu 4-0, victoria fiind singura variantă prin care echipa lui Bergodi obținea accederea în play-off.

Conform GSP, Nicolo Napoli nu va mai conta pe Ionuț Gurău în play-out, astfel că, Robert Popa va reveni în poarta lui FCU Craiova. Ultimul meci în care portarul a evoluat 90 de minute în echipamentul oltenilor a fost în noiembrie 2022, împotriva FCSB-ului, scor 0-2.

Ionuț Gurău a greșit colosal în meciul cu Sepsi OSK. În minutul 16, Bălașa a șutat aproape paralel cu poarta, dar goalkeeperul lui FCU Craiova a boxat direct în plasa din spate și a dus scorul la 2-0 în favoarea covăsnenilor care, în cele din urmă, i-au „spulberat” pe olteni.

Sepsi OSK - FCU Craiova 4-0

Covăsnenii au început în forță rejucarea de pe „Arena Sepsi”. Mai întâi, Păun a deblocat tabela (minutul șapte), iar Gurău a respins în proprie poartă (minutul 16). Aganovic a închis tabela în prima repriză la 3-0 (minutul 44).

În partea a doua, Sepsi a mai lovit o dată. Pavol Șafranko l-a învins pe Gurău (minutul 50), iar covăsnenii au reușit să o învingă pe FCU și să se califice în play-off-ul Superligii, alături de Farul Constanța, CFR Cluj, FCSB, Universitatea Craiova și Rapid.

Echipele de start!

Sepsi: Niczuly - R. Dimitrov, D. Ciobotariu, M. Bălașa, Dumitrescu - N. Păun, C. Matei, J. Rodriguez - Ștefănescu, Safranko, Aganovic; Rezerve: Began - M. Tamas, R. Ispas, Da Silva Junior, E. Papa, I. Gheorghe, Achahbar, Rondon, Tudorie.

• Antrenor: Cristiano Bergodi

FCU Craiova: Gurău - R. Negru, Duarte, Henriques, Huyghebaert - Dr. Albu, V. Achim - G. Ganea, Bauza, Bahassa - A. Chițu; Rezerve: R. Popa - Mascarenhas, Paramtti, Zanfir, Asamoah, Van Durmen, Sidibe, Piccolomo, Blănuță.

• Antrenor: Nicolo Napoli