Preferatul lui Mititelu, gafă de proporții în meciul cu Sepsi

Data publicarii: Joi 16 Martie 2023, 21:53
Data actualizarii: Joi 16 Martie 2023, 22:00

Ionuț Gurău are 23 de ani și e cotat la 500.000 de euro.

Din articol

Sepsi - FCU Craiova, finala pentru ultimul loc din play-off-ul Superligii.

Ionuț Gurău, portarul oltenilor, a comis o gafă imensă în prima repriză a partidei de la Sfântu Gheorghe, meci rejucat după scandalul partidei întreruptă din cauza scandărilor xenofobe.

Gurău, eroare mare

La scorul de 1-0 pentru Sepsi, în minutul 16, Gurău și-a introdus în poartă mingea șutată de Bălașa. După ce a ieșit pe o centrare iar mingea a ricoșat în centrul careului, goalkeeperul lui FCU n-a reușit să respingă concludent balonul trimis în forță de Bălașa și l-a deviat în poartă.

Mingea trimisă violent de fundașul central ieșea în afara porții. Până la pauză FCU a mai înscris încă o dată, prin Adnan Aganovic (35 de ani), cel mai bun om al primei reprize de la Sfântu Gheorghe.

Ionuț Gurău a devenit titular la FCU după clinciurile pe care Robert Popa le-a avut cu Adrian Mititelu.

ECHIPELE DE START

Sepsi: Niczuly - R. Dimitrov, D. Ciobotariu, M. Bălașa, Dumitrescu - N. Păun, C. Matei, J. Rodriguez - Ștefănescu, Safranko, Aganovic; Rezerve: Began - M. Tamas, R. Ispas, Da Silva Junior, E. Papa, I. Gheorghe, Achahbar, Rondon, Tudorie; Antrenor: Cristiano Bergodi.

FCU Craiova: Gurău - R. Negru, Duarte, Henriques, Huyghebaert - Dr. Albu, V. Achim - G. Ganea, Bauza, Bahassa - A. Chițu; Rezerve: R. Popa - Mascarenhas, Paramtti, Zanfir, Asamoah, Van Durmen, Sidi