De pe vremea lui Bud și Nouvier! Când marcase CFR Cluj ultima oară 6 goluri în Liga 1

CFR Cluj Dan Petrescu FC Arges Superliga
Data publicarii: Sambata 07 Mai 2022, 22:27
Data actualizarii: Sambata 07 Mai 2022, 22:28

CFR Cluj a obținut cea mai clară victorie din acest sezon, scor 6-0 contra lui FC Argeș, în deplasare.

Obligată să învingă pentru a-și menține avansul față de FCSB, CFR Cluj a început în forță, iar la pauză conducea deja cu 4-0. Alexandru Păun (2'), Ciprian Deac (20'), Cristi Manea (37') și Gabriel Debeljuh (45') au marcat în primul act pentru ardeleni.

CFR Cluj a învins ultima oară cu 6-0 în 2016

Piteștenii au dezamăgit și în repriza secundă, iar Gabriel Debeljuh a reușit dubla în minutul 60. Scorul final a fost stabilit de Claudiu Petrila, în minutul 87.

Pentru CFR Cluj este primul meci din acest sezon în care marchează șase goluri într-un meci oficial.

Ultima oară când formația din Gruia se impunea cu 6-0 în Liga 1 se întâmpla pe 16 aprilie 2016, la un meci cu FC Botoșani, din play-out-ul sezonului respectiv.

Echipa antrenată atunci de Antonio Conceicao marca prin Cristian Bud (2), Juan Carlos Real (2), Bryan Nouvier și Cristian Lopez.

Grație victoriei la scor de la Pitești, CFR Cluj a ajuns la 15 goluri marcate în play-off și 54 de puncte, cu cinci lungimi peste FCSB, care evoluează duminică împotriva Universității Craiova, în deplasare.