FC Argeș - CFR Cluj 0 - 6 | 'Set' la zero pentru campioana României

FC Arges CFR Cluj Superliga
Data publicarii: Sambata 07 Mai 2022, 22:20
Data actualizarii: Sambata 07 Mai 2022, 22:27
CFR Cluj a făcut scor în meciul din deplasare, cu FC Argeș, impuându-se cu 6-0.

Cu două etape înainte de finalul campionatului, CFR Cluj a făcut demonstrație de forță în deplasare, cu FC Argeș, impunându-se cu 6-0.

Pe lângă victoria fără emoții, liderul din Liga 1 a pus presiune pe cele două urmăritoare, FCSB și Universitatea Craiova, care se vor duela duminică, de la ora 19:30, în Bănie.

FC Argeș - CFR Cluj 0 - 6

Final de meci!

Minutul 86 - GOOOL CFR Cluj! Bordeianu câștigă o minge, pasează în care lui Petrila, iar acesta îndeplinește o simplă formalitate.

Minutul 75 - Ocazie FC Argeș! După o centare din corner, Boldor reia cu capul, însă mingea trece puțin peste poartă.

Minutul 60 - GOOOL CFR Cluj! Debeljuh reușește dubla. Manea trimite mingea în fața porții, iar atacantul croat o împinge în poartă.

A început repriza secundă!

Minutul 46 - GOOOL CFR Cluj! Deac în pasează în careu lui Debeljuh care înscrie fără probleme.

Minutul 37 - GOOOOL CFR Cluj! Campioana României se dezlănțuie, iar Cristi Manea reușește un gol spectaculos, după un șut cu exteriorul de la 25 m.

Minutul 20 - GOOOOL CFR Cluj! Formația lui Petrescu obține o lovitură de la 11 m după un henț al argeșenilor. Deac transformă penalty-ul.

Minutul 3 - GOOOOL CFR Cluj! Campioana României deschide scorul prin Păun. Mijlocașul ofensiv profită de o greșeală a lui Boldor, șutează, iar mingea deviată de Dobrosavlevici ajunge în poartă.

A început meciul!

FC Argeș - CFR Cluj:  echipele de start

FC ARGEȘ: Greab - Viana, Dobrosavlevici, Boldor, Mușat - Raynov, Honciu - Ișfan, Palic, Dumitrașcu - G. Ganea

Antrenor: Andrei Prepeliță

CFR Cluj: Letica - Manea, Graovac, Burcă, Camora - Deac, Boateng, Bordeianu - Păun, Debeljuh, Birligea

Antrenor: Dan Petrescu

În runda a opta din playoff, campioana României se va deplasa pe terenul celor de la FC Argeș. Iar CFR poate lua o opțiune serioasă pentru titlu dacă va câștiga, având în vedere că Universitatea Craiova și FCSB se duelează în aceeași etapă, duminică, 8 mai, de la 19:30, LIVE TEXT pe www.sport.ro

De la promovarea în prima ligă, FC Argeș nu a izbutit să-i marcheze niciun gol CFR-ului, fapt care l-a făcut pe Gigi Becali (63 ani) să declare la Ora Exactă în Sport, la PRO Arena: „Acolo e pe prietenii! Nu-mi fac speranțe!”

În primul meci din playoff, CFR Cluj s-a impus cu 2-0, grație golurilor înscrise de Debeljuh și Dugandzic.