Daniel Niculae dezvăluie ce s-a întâmplat la Rapid după triumful cu FCSB și spune care e obiectivul echipei lui Bergodi

Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Joi 09 Noiembrie 2023, 11:20
Data actualizarii: Joi 09 Noiembrie 2023, 11:31

Rapid ocupă locul al treilea în clasamentul Superligii.

Daniel Niculae, fostul mare atacant al naționalei, e acum președinte la Rapid, echipă care în ultima etapă din Superliga a învins-o pe FCSB, scor 2-1, pe Arena Națională, în fața a peste 40.000 de spectatori.

Odată cu victoria în fața liderului campionatului, speranțele giuleștenilor la titlu s-au reaprins. Echipa condusă de Cristiano Bergodi e la finalul turului sezonului regular la un punct în spatele lui CFR, ocupanta locului secund în clasament, și la două lungimi în urma liderului FCSB.

• Daniel Niculae

Daniel Niculae, comentariu amplu despre Rapid

Niculae a punctat care a fost starea de spirit a echipei după succesul în fața liderului campionatului și a lăsat să se înțeleagă că obiectivul e clasarea la finalul sezonului pe podium. Miercuri seara, Victor Angelescu a răspuns printr-un 'da' ferm atunci când a fost întrebat dacă Rapid vizează titlul în Superliga.

„Euforie e mult spus. A fost o bucurie, am reuşit să ne impunem într-un derby. De fiecare dată când te impui într-un derby e normal să existe o bucurie mai mare, aparte. Imediat după meci s-a uitat lucrul acesta pentru că ne aşteaptă un meci foarte greu la Sepsi. Traversăm o perioadă bună şi sperăm să strângem cât mai multe puncte şi să fim acolo, în fruntea clasamentului.

Băieţii şi-au făcut treaba foarte bine, au transpus în teren ce le-a cerut Mister (n.r.: Cristiano Bergodi), muncesc zilnic, fac sacrificii. Trebuie să facă asta săptămână de săptămână, să pregătească fiecare meci şi să reuşim să câştigăm pentru că asta înseamnă să joci la o echipă mare.

(n.r. Acum vă gândiţi la titlu?) Ne gândim să ne îndeplinim obiectivele. Obiectivele noastre la început de sezon au fost Cupa României şi primele trei locuri. Vom duce această luptă, sperăm, până în ultimele etape ale play-off-ului şi vom vedea ce se va întâmpla la finalul campionatului”, a declarat Daniel Niculae, potrivit As.ro.

Miercuri, Rapid a parafat transferul lui Juvhel Tsoumou, fost atacant la FCSB, Viitorul și Hermannstadt. Angelescu, unul dintre acționarii clubului, a spus ieri că Rapid va mai face transferuri în iarnă.

Vezi aici: Cele mai tari imagini de la FCSB - Rapid

FCSB - Rapid 1-2

Papeau a deschis scorul în minutul 39 al partidei, în urma unei acțiuni formidabile în careul FCSB-ului. Câteva minute mai târziu, Iacob a majorat diferența cu un șut puternic la vinclul porții lui Ștefan Târnovanu (minutul 45+2).

În repriza secundă, Joyskim Dawa s-a înălțat deasupra defensivei adverse și a micșorat diferența, însă FCSB nu a reușit să revină pe tabela de marcaj, iar la capătul celor 90 de minute, Rapid a plecat de pe Arena Națională cu toate punctele.