EXCLUSIV Fotbalistul remarcat de George Țucudean după FCSB - Rapid: "Mi-a plăcut de el! Tare pe picioare"

fcsb - rapid George Tucudean Superliga Superliga George Țucudean / Sursă Foto - Imago Images
Vali Andronescu
Data publicarii: Luni 06 Noiembrie 2023, 18:13
Data actualizarii: Luni 06 Noiembrie 2023, 18:22

Roș-albaștrii au pierdut derby-ul cu giuleștenii de pe Arena Națională, scor 1-2.

FCSB a primit vizita Rapidului în a 15-a etapă din sezonul regulat al Superligii României. La capătul celor 90 de minute, giuleștenii au părăsit Arena Națională cu toate cele trei puncte, iar roș-albaștrii riscă acum să piardă primul loc în clasament.

În cazul în care CFR Cluj o va învinge luni seară pe FC Hermannstadt, atunci ardelenii vor devansa vicecampioana și își vor revendica prima poziție în campionat.

• Jayon Papeau, Darius Olaru și Adrian Șut / Sursă Foto - Imago Images

George Țucudean, care s-a retras în august 2020 din cauza unor probleme de sănătate, a vorbit pentru Sport.ro despre derby-ul FCSB - Rapid și a subliniat că un rezultat de egalitate ar fi fost echitabil.

De asemenea, fostul internațional român a precizat că Jayson Papeau, autorul unui gol superb pe Arena Națională în prima parte a meciului, a fost preferatul său.

„M-am uitat așa fugitiv. Mi s-a părut un joc. Meritat, nemeritat, a meritat să câștige Rapid! Putea fi și un egal, până la urmă. A fost un joc OK. Mi-a plăcut de marcatorul golului, Jayson Papeau. Foarte puternic pe picioare. Îmi place stilul lui”, a spus Țucudean pentru Sport.ro.

Pentru FCSB urmează meciul cu FCU Craiova (duminică, 12 noiembrie, de la ora 21:00), în timp ce Rapid va face deplasarea la Sfântu Gheorghe pentru întâlnirea cu Sepsi OSK (vineri, 10 noiembrie, ora 20:30).

FCSB - Rapid București 1-2

Papeau a deschis scorul în minutul 39 al partidei, în urma unei acțiuni formidabile în careul FCSB-ului. Câteva minute mai târziu, Iacob a majorat diferența cu un șut puternic la vinclul porții lui Ștefan Târnovanu (minutul 45+2).

În repriza secundă, Joyskim Dawa s-a înălțat deasupra defensivei adverse și a micșorat diferența, însă FCSB nu a reușit să revină pe tabela de marcaj, iar la capătul celor 90 de minute, Rapid a plecat de pe Arena Națională cu toate punctele.

Echipele de start

• FCSB: Târnovanu - Pantea (Crețu 55'), Ngezana, Dawa, Radunovic - Ovidiu Popescu (Octavian Popescu 46')), Șut, Olaru - Băluță (Miculescu 84'), Compagno (Rotariu 46'), Coman

Rezerve: Vlad, Crețu, Haruț, Octavian Popescu, Miculescu, Lixandru, Ganea, Rotariu, Djokovic

Antrenor: Elias Charalambous

• Rapid: Moldovan - Braun, Săpunaru, Iacob, Borza - Oaidă (Cristea 89'), Albu, Papeau (Onea 80') - Bambgboye, Borja Valle, Ioniță II (Kait 75')

Rezerve: Drăghia, Grigore, Onea, Cristea, Kait, Cîrjan, Pănoiu, El Sawy, Stan

Antrenor: Cristiano Bergodi