Dani Carvajal, mesaj războinic după ce Barcelona a învins-o categoric pe Real Madrid

Barcelona - Real Madrid dani carvajal Superliga
Data publicarii: Duminica 30 Iulie 2023, 23:17
Data actualizarii: Duminica 30 Iulie 2023, 23:16

Real Madrid și Barcelona s-au întâlnit în Statele Unite ale Americii pentru primul ”El Clasico” al sezonului. Catalanii au câștigat fără emoții, 3-0.

Pentru Barcelona a fost al treilea joc amical din cadrul turneului din presezon, după cele cu Vissel Kobe (2-0) și Arsenal (3-5). Catalanii vor disputa alte două partide, împotriva celor de la Tottenham și AC Milan. Real Madrid venea după două victorii, cu AC Milan (3-2) și Manchester United (2-0), iar acum se pregătește pentru un alt amical ”de gală”, cu Juventus.

Dani Carvajal și-a exprimat mâhnirea după rezultatul negativ din fața catalanilor și a precizat faptul că într-un meci oficial Real Madrid se va răzbuna pe formația dirijată de Xavi Hernandez. De asemenea, galacticul a precizat că gruparea „blanco” va trece peste toate greutățile străbătute în acest presezon.

„Să pierzi împotriva Barcelonei nu e ca o mâncare care nu are gust, dar totuși trebuie să ne dăm seama de momentul în care ne aflăm, ce înseamnă jocul. Sunt convins că în meciurile oficiale vom trece de ei.

Am avut ocazii, cinci șuturi au lovit barele, am ratat și un penalty... Nu vă faceți griji, când va veni momentul adevărului, vom trece peste greutățile astea”, a spus Carvajal, potrivit GOAL.com.

Barcelona a câștigat primul ”El Clasico” al sezonului!

În fața a peste 82.000 de spectatori, Ousmane Dembele a marcat primul gol al partidei, în minutul 15, cu un șut puternic, pe jos, la care Thibaut Courtois nu a putut să intervină.

Real Madrid putea restabili egalitatea după doar cinci minute, prin Vinicius, dar brazilianul nu a putut înscrie de la 11 metri.

Barcelona a avut 1-0 până în minutul 85, când tânărul Fermin Marin (20 de ani) a marcat cu un șut spectaculos, din afara careului. Cel care a închis tabela a fost Pedri, care a trecut cu o ”scăriță” de același Courtois, după care a înscris în poarta goală.