Reacție categorică după Rapid - FCU Craiova: ”Aici s-a rupt totul”

rapid - fcu craiova Marius Bilasco Superliga Superliga
Data publicarii: Sambata 20 Ianuarie 2024, 08:47
Data actualizarii: Sambata 20 Ianuarie 2024, 08:46

Oltenii au avut 3-1 pe tabela de marcaj în repriza a doua, la un moment dat, doar că nu au putut să mențină avantajul și au pierdut cu 3-4 în Giulești.

Rapid București a turat motoarele pe finalul părții a doua și a reușit să revină de la 1-3. Giuleștenii s-au impus cu 4-3 în etapa #22 din sezonul regulat al Superligii României și au câștigat trei puncte importante în campionat.

Marius Bilașco, fost jucător care e în prezent director sportiv la CFR Cluj, a vorbit despre partida din Giulești și a subliniat faptul că meciul s-a dezechilibrat în momentul în care Rapid București a marcat golul doi, din penalty, înscris de Albion Rrahmani.

De asemenea, oficialul ardelenilor a precizat că Juan Bauza nu ar fi trebuit schimbat în repriza secundă, ci ținut pe teren, și în condițiile în care ar fi acuzat probleme medicale.

”De la penalty-ul Craiovei nu a mai jucat deloc şi a permis Rapidului să joace. La 3-1 încerci să închizi jocul, dar Craiovei nu i-a ieşit şi cred eu că aici s-a rupt echilibrul partidei.

(n.r. despre schimbarea lui Bauza, din minutul 67) Ar fi trebuit să-l ţină chiar şi dacă avea crampe. Crea panică în fiecare moment”, a spus Marius Bilașco, potrivit OrangeSport.

Rapid București - FCU Craiova 4-3

Dragoș Albu a deschis scorul în minutul 25, iar Ermal Krasniqi a restabilit egalitatea în minutul 43. Show-ul a început însă în repriza secundă, când s-au marcat cinci goluri.

Mai întâi, Willian Baeten a dus scorul la 2-1 în minutul 51, iar Alexandru Blidar a majorat diferența în minutul 56.

Formația dirijată de Cristiano Bergodi a turat însă motoarele, iar Albion Rrahmani a marcat în minutul 76 din penalty, Răzvan Onea a restabilit egalitatea în minutul 82, iar Borisav Burmaz a adus victoria pentru giuleșteni în minutul 90+4.