Dan Petrescu se teme de FC Botoșani, echipă distrusă de Farul Constanța, scor 8-0

Dan Petrescu CFR Cluj FC Botosani Superliga
Data publicarii: Duminica 04 Decembrie 2022, 18:22
Data actualizarii: Duminica 04 Decembrie 2022, 18:38

CFR Cluj a învins-o pe Chindia Târgovişte cu scorul de 2-0, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 19-a a Superligii.

Fundaşul croat Denis Kolinger (minutul 17) a deschis scorul cu capul, în urma unui corner executat de Ciprian Deac, iar Cristian Manea (minutul 80) a închis tabela, din penalty, după ce Tiberiu Căpuşă l-a faultat în careu pe Claudiu Petrila.

Campioana a reuşit a patra sa victorie consecutivă în campionat, în timp ce Chindia Târgoviște a încheiat o serie de opt meciuri fără înfrângere, cinci victorii şi trei egaluri, toate cu Anton Petrea pe banca tehnică. CFR Cluj a câştigat şi în tur cu scorul de 2-0.

Dan Petrescu se teme de FC Botoșani

În următoarea etapă, CFR Cluj va juca în deplasare cu FC Botoșani, echipă care a fost învinsă de Farul Constanța, scor 8-0

"Orice victorie e importantă, nu contează stilul. Felicit echipa, pe toată lumea. O victorie importantă și nu a fost deloc ușor astăzi. Cristi (n.r. Manea) este într-o formă extraordinară, iar lui Kolinger i-am zis la începutul meciului că este și rândul lui să dea gol din fază fixă, nu doar Burcă sau Yeboah.

Avem și meciul acesta din Cupa României, la Farul. Sincer, nu mi-l doream, dar o să încercăm să mergem acolo și să fac o echipă care să ne califice mai departe. Acesta este obiectivul. Noi cu un egal sau cu o victorie mergem mai departe. De la Constanța vom avea o deplasare grea la Botoșani. O echipă care pierde cu 0-8 nu vrei să o întâlnești. Mereu am avut meciuri foarte grele acolo", a spus Dan Petrescu la finalul partidei.