Dan Petrescu le-a răspuns celor care nu i-au înțeles tactica. De ce a făcut primele schimbări abia în minutul 86

Dan Petrescu CFR Cluj farul Superliga
Data publicarii: Duminica 20 Martie 2022, 09:18
Data actualizarii: Duminica 20 Martie 2022, 09:19

CFR Cluj a obținut un punct în meciul cu Farul, scor 0-0, în etapa a doua din play-off, iar FCSB are șansa de a se apropia la cinci lungimi de liderul din Liga 1.

Partida de la Ovidiu a fost una echilibrată, cu câteva ocazii importante de ambele părți, iar CFR Cluj a părut să fie mulțumită cu un punct. Dan Petrescu a făcut doar două schimbări, ambele în minutul 86, când Păun și Dugandzic le-au luat locul lui Bordeianu și Omrani.

Dan Petrescu: "Sunt mulțumit de jucătorii mei, d-aia nici n-am făcut schimbări"

Decizia lui Petrescu de a apela atât de târziu la schimbări a fost surprinzătoare pentru mai mulți analiști TV, însă antrenorul lui CFR Cluj a ținut să își explice alegerea la conferința de presă de după meci.

"Cei de la Farul au făcut un meci foarte bun, au jucat cu trei atacanți foarte buni și cu trei fundași centrali. Cred că în repriza a doua a fost o repriză egală. Prima a fost a noastră. Eu sunt mulțumit de jucătorii mei, d-aia nici n-am făcut schimbări.

N-am ce să le reproșez pentru că a fost un meci foarte greu, părea ca un meci din Europa League. Intensitatea a fost excelentă și cei de la Farul au jucat cu o vigoare incredibilă pentru o echipă care e pe locul 5. Hagi, când antrenează, pune mare presiune pe jucători, îi antrenează foarte bine, cred că au dat maxim jucătorii lui. Eu mă bucur pentru prestația noastră, nu și pentru rezultat", a spus Dan Petrescu.

CFR Cluj a ajuns la 42 de puncte, cu opt peste FCSB, care are meci astăzi contra lui FC Argeș, de la ora 19:00. În runda următoare, formația lui Dan Petrescu va primi vizita grupării piteștene.