Remiză albă la Ovidiu! Campioana României se împiedică cu Farul: Betancor ratează o ocazie imensă

Superliga
Iosif Pintilie
Data publicarii: Sambata 19 Martie 2022, 21:50
Data actualizarii: Sambata 19 Martie 2022, 22:40

Farul Constanța și CFR Cluj au încheiat la egalitate, scor 0-0, partida disputată la Ovidiu în etapa a doua din playoff.

CFR Cluj s-a împiedicat la Ovidiu, în fața celor de la Farul Constanța. Formația antrenată de Dan Petrescu nu a avut nicio ocazie importantă pe parcursul meciului, singuruele faze cât de cât periculoase fiind semnate de Deac și Burcă.

De cealaltă parte, constănțenii au fost mai agresivi, iar Jefte Betancor a ratat o ocazie imensă în minutul 70 când a șutat peste poartă din doi metri.

• Andrei Burcă și jucătorii de la CFR Cluj

Farul Constanța - CFR Cluj 0-0

Sfârșit de meci!

Minutul 70 - Ratare imensă pentru Farul Constanța! Betancor primește o pasă perfectă în centrul careului mic, însă șutează mult peste poartă dintr-o poziție ideală.

Minutul 63 - Ocazie importantă pentru Farul Constanța! Jefte Bentancor îi centrează în adâncime lui Adi Petre care șutează pe colțul scurt, însă Hindrich respinge.

Minutul 53 - Lovitură liberă pentru CFR Cluj! Deac execută o lovitură liberă de la marginea careului, mingea a fost deviată de zid și trece peste cadrul porții.

A început repriza secundă!

Pauză!

Minutul 30 - Ratare imensă pentru Farul Constanța! Betancor îl găsește perfect cu o pasă în lung de linie pe Adi Petre, atacantul preia mingea, dar șutează slab, iar Hindrich parează fără probleme.

Minutul 20 - Ocazie importantă pentru CFR Cluj! Burcă șutează din afara careului, însă mingea trece puțin pe lângă poarta apărată de Aioani.

Minutul 7 - Ocazie importantă pentru Farul Constanța! Omoh centrează în careu, iar Betancor preia și șutează din unghi spre poartă.

Minutul 4 - Șansă importantă pentru CFR Cluj! Deac centrează în careu, mingea este interceptată de Debeljuh care trage pe lângă poartă.

A început partida!

Echipele de start

FARUL CONSTANȚA

Aioani - Mladen, Larie, Artean, De Nooijer - Radaslavescu, Nedelcu, Grameni - Jefte, Ad. Petre, Omoh

REZERVE: Brănescu, Boboc, Sîrbu, Ciobanu, Purece, N. Popescu, Sali, Pitu, Moldoveanu

ANTRENOR: Gheorghe Hagi

CFR CLUJ

Otto Hindrich - Susic, Graovac, Yuri, Burcă, Camora - Deac, Boateng, Bordeianu - Debeljuh, Omrani

REZERVE: Sava, Manea, Fl. Ștefan, Chipciu, Ad. Păun, Neguț, Petrila, Costache, Dugandzic

ANTRENOR: Dan Petrescu

Campioana României vrea să se desprindă în clasament și să o scoată definitiv pe Universitatea Craiova din lupta pentru titlu. Ardelenii o întâlnesc pe Farul Constanța, în a doua etapă din playoff.

În cel de-al 900-lea meci din Liga 1, CFR poate face un pas important spre titlu. Doar 15 echipe au mai atins această cifră, când vine vorba de prezențele în ”elita” fotbalului românesc.

Farul, în schimb, vine după o înfrângere cu FCSB, iar elevii lui Gheoeghe Hagi sunt gata să arate că nu vor face acte de prezență în playoff și că vor să prindă locul trei.

Statistica meciurilor directe

Totodată, Farul şi CFR se vor întâlni pentru a 27-a oară în principala competiţie internă, palmaresul disputelor anterioare fiind favorabil clujenilor, care au bifat 13 victorii, cu cinci peste numărul succeselor reuşite de dobrogeni, alte cinci jocuri încheindu-se la egalitate.

Primul meci a avut loc pe 18 octombrie 2012 şi a consemnat o mare surpriză la vremea respectivă, asta deoarece clujenii evoluau în grupele UCL. Partida s-a terminat 1-0 pentru constănţeni, chiar în Gruia, gol înscris de Gabi Iancu. În returul stagiunii 2012-2013 a fost 2-0 pentru CFR, marcatori Ciprian Deac şi Sergiu Buş.

Doar două jocuri s-au încheiat fără gol marcat, ambele cu CFR gazdă (9 aprilie 2017 şi 14 februarie 2020).

O partidă pe care suporterii dobrogenilor nu o vor uita vreodată a fost cea din 13 mai 2017, Viitorul - CFR Cluj 1-0 (gol Gabi Iancu, din penalty), meci la finalul căruia gazdele au sărbătorit titlul, devenind cea mai tânără campioană din Europa.

CFR s-a impus în abele jocuri din sezonul regulat 2021-2022, 1-0 pe teren propriu şi 2-0 în deplasare.