Dan Petrescu CFR Cluj Rapid Superliga
Data publicarii: Duminica 17 Iulie 2022, 00:21
Data actualizarii: Duminica 17 Iulie 2022, 00:28
CFR Cluj s-a impus în prima etapă a Superligii României, duelul cu Rapid din Gruia, 1-0

Yuri a marcat singurul gol al partidei, în prima repriză, în minutul 18 și le-a adus cele trei puncte ardelenilor, care obțin și prima victorie după ce au pierdut Supercupa României, cu Sepsi, 1-2 și au fost eliminați din preliminariile UEFA Champions League, la loviturile de departajare, cu Pyunik Erevan.

Dan Petrescu jubilează după 1-0 cu Rapid

Rapid a avut șanse să egaleze în ultimul minut al meciului, după ce Sebastian Colțescu a fluierat penalty, în urma intervenției VAR, la un henț al lui Hoban, însă Bălgrădean a apărat lovitura lui Albu.

La finalul partidei, Dan Petrescu s-a arătat entuziasmat de victoria echipei sale, pe care a dedicat-o patronului Nelu Varga, care are probleme medicale. În plus, antrenorul lui CFR Cluj e convins că, de acum, norocul va fi de partea formației sale.

"Antrenez de vreo 23 de ani, dar ce s-a întâmplat în ultimele patru meciuri la CFR nu mi s-a întâmplat, să iei gol în minutul 119, 89. Armenii n-au avut niciun șut, primul a fost în minutul 89. Cu Sepsi, la fel. Acum, se și terminase meciul și a venit faza penalty-ului, care clar a fost. E bine că e VAR, dar numai în pielea noastră să nu fiți. Bălgrădean a scos fantastic și cred că vom fi greu de oprit. Eu așa cred.

În momentul ăsta, să se ferească toți de noi pentru că o să o aibă grea cu noi. Prea mare ghinion am avut și o să fim foarte norocoși de acum.

Eu nu le zic jucătorilor să se retragă, dar sunt ceva probleme fizice. Am stat foarte mult pe drumuri, multe antrenamente. Am schimbat toată echipa, numai Camora și Deac joacă mai mereu. Cred că v-ați obișnuit cu asta. Numai pe Bălgrădean l-am lăsat, care e portarul nostru cel mai important.

O victorie incredibilă de moral. Fără acea dramă era mult mai bine, dar sunt convins că a fost bine și așa. Se va întoarce norocul spre noi. O să vedeți, la orice șut vom da gol, iar alții vor da trei bare. Eu asta cred!

Cel mai fericit sunt pentru patronul nostru. Cât stă acolo, noi trebuie să câștigăm toate meciurile pentru că mie mi-e deja dor de el. Nu am comunicat direct cu el pentru că n-am voie, dar cei care sunt aproape de el au vorbit cu el. Îmi doresc să iasă cât mai repede și să fie alături de echipă, merită să fie aici cu noi.

Planul B e foarte clar. Trebuie să ne calificăm în grupe și să luăm campionatul. Dacă ajungem în grupele Conference League, până la urmă nu e așa rău, trebuie să fim realiști", a spus Dan Petrescu.

Pentru CFR Cluj urmează duelul cu Inter d'Escalades din al doilea tur al preliminariilor UEFA Europa Conference League, joi, de la 20:30, iar în a doua etapă din Superligă se duelează cu FC U Craiova, sâmbătă, de la 21:30.