Dan Petrescu, exasperat: "Nu sunt jucători, cu Farul bag juniori! Nu mai înțeleg nimic cu VAR-ul"

CFR Cluj Dan Petrescu sepsi Superliga
Data publicarii: Sambata 20 Mai 2023, 23:00
Data actualizarii: Sambata 20 Mai 2023, 22:59

CFR Cluj a învins Sepsi, în deplasare, scor 2-1, în penultima etapă din play-off, iar echipa condusă de Dan Petrescu este favorită pentru obținerea locului 3.

Claudiu Petrila a deschis scorul în minutu 33, însă Sepsi a egalat zece minute mai târziu grație reușitei lui Alexandru Tudorie. CFR Cluj a avut un gol anulat de VAR în minutul 49, pentru un ofsaid în care se afla Nana Boateng, însă formația din Gruia a reușit golul victoriei cu opt minute înainte de final, prin Rangelo Janga.

Dan Petrescu, după Sepsi - CFR Cluj 1-2

După meci, Dan Petrescu s-a plâns din nou de anumite decizii de arbitraj, dar și de numeroasele meciuri din acest sezon. Antrenorul lui CFR Cluj a explicat că are mari probleme la nivelul fundașilor laterali, astfel că la meciul cu Farul, din ultima etapă, ar putea fi nevoit să apeleze la juniori.

"Toate meciurile au fost VAR-urile, penalty-urile, liniile trase, nu mai înțeleg nimic. Când am dat gol, am stat 5 minute. După, iar am stat la ofsaid, la penalty nu a fost penalty și tot așa. A fost un an incredibil pentru noi. atâtea ghinioane nu am avut în toată cariera mea, am avut 61 de meciuri. Accidentări... nu știu cu cine să mai jucăm. Braun, nicio șansă. Camora, nicio șansă. Manea nu e nici el prea bine, pe Peteleu îl doare genunchiul. Să vedem pentru meciul cu Farul ce soluții avem... nu știu, băgăm juniori pentru că nu sunt jucători. Sper să nu mai avem nevoie de niciun meci și să jucăm în Europa. Trebuie să terminăm pe locul 3. Vedem ce se va întâmpla la Rapid - Craiova.

Politica e făcută de jucătorii pe care îi am la dispoziție. Fica, Petrila și Birligea au jucat toți bine. E normal să ai și jucători tineri. La CFR, dacă n-ai rezultate imediat, nu e bine. Mai e un meci în campionat și posibil să mai jucăm unul.

S-au strâns și la mine multe după 61 de meciuri. Nu e ușor. Se plâng unii care au 50, dar în România să ai 61 mi se pare foarte mult.

N-o să mă uit la Farul - FCSB. O să mă uit la un film mâine seară, sigur", a spus Dan Petrescu.

CFR Cluj se află pe locul 3, cu 42 de puncte, cu cinci peste Universitatea Craiova, care are un meci mai puțin. În ultima etapă, ardelenii vor înfrunta Farul Constanța, pe teren propriu.