Dan Petrescu, eșec usturător în finala cupei din Coreea de Sud

Dan Petrescu Jeonbuk Hyundai Superliga Dan Petrescu, antrenor Jeonbuk Hyundai / Sursă Foto - Imago Images
Data publicarii: Sambata 04 Noiembrie 2023, 11:00
Data actualizarii: Sambata 04 Noiembrie 2023, 11:00

Dan Petrescu (55 de ani) o antrenează pe Jeonbuk Hyundai din iunie 2023.

Miercuri, Jeonbuk a învins-o pe Incheon cu 3-1 și s-a calificat în finala Cupei Coreei de Sud, unde a dat peste Pohang, ocupanta locului secund din play-off-ul primului eșalon.

• Pohang - Jeonbuk s-a închieat 4-2, iar Dan Petrescu a pierdut șansa de a cuceri primul trofeu la noul său club

Song Min-Kyu (Jeonbuk) a deschis scorul în minutul 17, însă Han Chan-Hee a restabilit egalitatea înainte de finalul primei reprize, în minutul 44 al partidei.

În partea a doua, Jeonbuk a revenit în avantaj, grație reușitei lui Gustavo, care a transformat o lovitură de la 11 metri chiar după pauză, în minutul 51.

Din nou, avantajul trupei lui Petrescu nu a durat mult. Pohang a lovit de trei ori: Zeca (minutul 74), Kim Jong-Woo (minutul 78) și Hong (minutul 90+2) au adus cupa la Pohang.

Pentru Dan Petrescu a fost al șaptelea eșec la Jeonbuk Hyundai de când i-a preluat pe coreeni la începutul lunii iunie. P Jeonbuk urmează partida cu Lion City din Singapore în Liga Campionilor Asiei miercuri, 8 noiembrie, de la ora 12:00 a României.

Ce spunea Dan Petrescu înainte de finală

„Sunt bucuros că am ajuns în finală. Sunt recunoscător tuturor suporterilor și jucătorilor. O îngrijorare este că trebuie să jucăm finala în trei zile. Dintr-o dată s-a schimbat din două manșe în una singură.

Este păcat că s-a întâmplat asta. Este prima dată în cariera mea. Jeonbuk a primit două avertismente, iar Incheon a primit unul. Este de înțeles pentru că sunt semifinale.

Este un singur joc și o finală. Mă voi pregăti bine. Cel mai important lucru în acest moment este ca jucătorii care au evoluat să revină bine. Voi găsi un plan bun”, a spus Dan Petrescu, potrivit chosun.com.