Reacția lui Dan Petrescu după ce a avansat în finala cupei cu Jeonbuk

Dan Petrescu Coreea de Sud Jeonbuk Campionate externe Dan Petrescu
Data publicarii: Miercuri 01 Noiembrie 2023, 17:10
Data actualizarii: Miercuri 01 Noiembrie 2023, 17:09

Jeonbuk Hyundai s-a calificat în finala cupei din Coreea de Sud.

Jeonbuk a învins-o pe Incheon cu 3-1, în semifinale, și s-a calificat în finală, unde va da peste Pohang sâmbătă, 4 noiembrie, de la ora 7:15 a României.

Dan Petrescu a vorbit după victoria cu Incheon și a subliniat că e bucuros că a ajuns în finala cupei. Dar chiar și așa, antrenorul român a precizat că îl îngrijorează faptul că finala se va desfășura în trei zile.

„Sunt bucuros că am ajuns în finală. Sunt recunoscător tuturor suporterilor și jucătorilor. O îngrijorare este că trebuie să jucăm finala în trei zile. Dintr-o dată s-a schimbat din două manșe în una singură.

Este păcat că s-a întâmplat asta. Este prima dată în cariera mea. Jeonbuk a primit două avertismente, iar Incheon a primit unul. Este de înțeles pentru că sunt semifinale.

Este un singur joc și o finală. Mă voi pregăti bine. Cel mai important lucru în acest moment este ca jucătorii care au evoluat să revină bine. Voi găsi un plan bun”, a spus Dan Petrescu, potrivit chosun.com.

După meciul din cupă, pentru Jeonbuk urmează partida cu Lion City din Singapore în Liga Campionilor Asiei miercuri, 8 noiembrie, de la ora 12:00 a României.

Jeonbuk - Incheon 3-1

Cele două echipe s-au înfruntat pe stadionul „Jeonju World Cup Stadium”. Moon Seon-Min a deschis scorul în minutul 23, iar Gerso a restabilit egalitatea în minutul 39.

În repriza secundă, Jeonbuk Hyundai a dus scorul la 2-1 în minutul 62, grație reușitei lui Paik Seung-Ho. Park Jae-Yong a majorat diferența în minutul 90+8 și a închis tabela de marcaj.