Sepsi OSK - Petrolul Ploiești 0-0. Covăsnenii au dominat, dar oaspeții puteau da lovitura pe final

Sepsi OSK - Petrolul Ploiești Etapa 15 Superliga Superliga Liviu Ciobotariu / Sursa foto: Sport Pictures
Data publicarii: Sambata 04 Noiembrie 2023, 18:35
Data actualizarii: Sambata 04 Noiembrie 2023, 18:36

Sepsi OSK și Petrolul Ploiești au remizat, scor 0-0, în runda #15 din Liga 1.

Sepsi OSK - Petrolul Ploiești 0-0, ACUM

În ciuda faptului că a fost echipa mai periculoasă, Sepsi nu a reușit să marcheze și întrerupe seria victoriilor consecutive din campionat. Covăsnenii ocupă locul 9, cu 19 puncte.

De partea cealaltă, Petrolul a ajuns la opt meciuri consecutive fără eșec în toate competițiile și se clasează pe locul 5, cu 21 de puncte.

Minutul 90+3: Final! Sepsi OSK - Petrolul 0-0.

Minutul 90+2: Ocazie Petrolul! Omrani centrează înșelător și îl pune la încercare pe Niczuly, care respinge cu greu în corner.

Minutul 82: Ocazie Sepsi! După un corner executat de Matei și o deviere a lui Alimi, Aganovic trimite cu capul pe lângă poarta lui Zima.

Minutul 64: Ocazie Sepsi! Ștefănescu centrează bine în fața porții, dar Aganovic nu ajunge la minge.

Minutul 46: Începe repriza secundă.

Minutul 45+1: Pauză! Sepsi - Petrolul 0-0.

Minutul 36: Ocazie Petrolul! Musi trece de Ninaj, pătrunde în careu, dar șutează peste poartă.

Minutul 13: Ocazie Sepsi! Bălașa centrează în careu pentru Aganovic, care șutează greșit.

Minutul 9: Ocazie Sepsi! Ștefănescu șutează puternic de la distanță, dar Zima se întinde și respinge.

• Antrenor: Florin Pîrvu

Sepsi OSK va primi vizita celor de la Petrolul Ploiești sâmbătă după-amiază, de la ora 16:45, pe stadionul din Sfântu Gheorghe. Ultima dată când cele două echipe s-au înfruntat a fost într-un amical în 2022.

Atunci, Petrolul Ploiești - Sepsi OSK s-a încheiat 2-2. Varga și Achahbar au marcat pentru covpsneni, în timp ce pentru „lupii galbeni” și-au trecut numele pe tabela de marcaj Cebotaru și Dumitriu.

În clasament, Petrolul se situează pe locul șase cu 20 de puncte. În consecință, echipa pregătită de Florin Pârvu a înregistrat patru victorii, opt rezultate de egalitate și două înfrângeri.

De cealaltă parte, Spesi OSK se află pe locul nouă cu 18 puncte. Astfel, formația dirijată de Liviu Ciobotariu a obținut cinci câștiguri, trei remize și șase eșecuri.