NEWS ALERT Dan Alexa a demisionat de la FC Botoșani! Dezastru în Cupa României și Liga 1

Dan Alexa FC Botosani Superliga
Data publicarii: Joi 02 Noiembrie 2023, 17:27
Data actualizarii: Joi 02 Noiembrie 2023, 17:29

Dan Alexa (44 de ani) nu va mai continua la FC Botoșani, echipă pe care a preluat-o în urmă cu doar două luni.

Joi, FC Botoșani a pierdut contra lui CSM Alexandria, în grupa B din Cupa României, scor 1-2. Moldovenii au deschis scorul prin Șeroni, în minutul 21, însă Adrian Gîdea (49') și Eduard Sîrbu (90+3') au întors rezultatul în repriza a doua, iar divizionara secundă, aflată pe locul 19, s-a impus.

Dan Alexa a demisionat de la FC Botoșani

După un nou eșec, Dan Alexa a decis să demisioneze de la FC Botoșani. Antrenorul i-a anunțat pe cei din anturajul echipei că nu va mai continua la formația patronată de Valeriu Iftime, scrie MonitorulBT.

De altfel, Alexa anunța că se gândește la demisie încă de acum 10 zile, când FC Botoșani pierdea clar contra lui Sepsi, în campionat, scor 2-5. "Mă gândesc să nu mai continui și parcă dau așa în gol. Am o relație bună cu domnul Iftime, dar sunt niște lucruri care nu-mi plac. O să am o discuție cu dânsul și doar mă știți că nu îmi place să țin de scaun", spunea Alexa, pe 23 octombrie.

Între timp, FC Botoșani a mai pierdut două meciuri, cu U Cluj (0-3) și CSM Alexandria (1-2), iar moldovenii se află pe ultimul loc atât în campionat (6 puncte în 14 etape), cât și în grupa B din Cupa României (niciun punct în două runde).

Dan Alexa a preluat-o pe FC Botoșani pe 1 septembrie. În cele nouă meciuri a înregistrat trei remize și șase înfrângeri.