Cupa României | FCU Craiova - Voluntari 0-0 (2-4 d.l.d.) Voluntari este în semifinale după o nebunie de meci!

FCU Craiova - FC Voluntari fc voluntari FCU Craiova Superliga
Data publicarii: Miercuri 03 Aprilie 2024, 20:42
Data actualizarii: Miercuri 03 Aprilie 2024, 20:51

Meciul dintre FCU Craiova și FC Voluntari poate fi urmărit în format LIVE TEXT, de la ora 18:00, pe www.sport.ro și Facebook.com/Sport.ro.

FINAL DE MECI! Voluntari câștigă la loviturile de departajare!

PENALTY-URI: FCU Craiova- FC Voluntari 2-4

9. GOL Voluntari! Robert Bautista Cascini înscrie.

8. Ratare FCU Craiova! Portarul Voluntariului apără!

7. GOL Voluntari! Robert Popescu înscrie.

6. GOL FCU Craiova! Compagnucci înscrie.

5. GOL Voluntari! Andrei Ciobanu înscrie.

4. Ratare FCU Craiova! Pop dă în transversală.

3. Ratare Voluntari! Roberto Voican înscrie dar golul nu se va pune fiindcă a lovit mingea cu ambele picioare.

2. GOL FCU Craiova! Radu Negru înscrie.

1. GOL Voluntari! Daniel Florea înscrie.

FCU Craiova - FC Voluntari 0-0

Minutul 120+2: Meciul se va decide la loviturile de departajare!

Minutul 118: Voluntari are o lobitură liberă ce poate schimba rezultatul pe tabelă, dar dă pe lângă poarta!

Minutul 105+1: S-a terminat prima repriză suplimentară.

Minutul 90+4: Blănuță trimite o minge din corner în bara transversală, ce nebunie pe Bănie!

Minutul 90: Au început prelungirile pe "Ion Oblemenco".

Repriza a doua

Minutul 90+2: S-a fluierat sfârșitul timpului regulamentar! Vom avea prelungiri în Bănie.

Minutul 45: A început a doua repriză!

Prima repriză

Minutul 45+1: Se fluieră finalul primei reprize!

Minutul 27: Craiovenii ripostează, dar șutul lui Blănuță a fost apărat de către Jesus Fernandez.

Minutul 24: Voluntari înscrie dar golul a fost anulat, după analiza VAR.

Minutul 13: Voluntari primește o lovitură liberă dintr-o poziție periculoasă.

Minutul 1: S-a auzit fluierul de start pe Stadionul Ion Oblemenco.

Echipele de start

FCU Craiova: Gurău - Padula, Kvakic, Lacroix, Mascarenha - Baeten, Albu, Pop - Sidibe, Blănuță, Bahassa

Rezerve: Popa, Negru, Lekiatas, Dragu, Blidar, Compagnucci, Van Durmen, Ibrahim, Chițu

Antrenor: Nicolo Napoli

FC Voluntari: Fernandez - Turda, Paz, Droppa - Ciobanu,Lambrinoc, Cascini, Răduț - Carnat, Roemer, Merloi

Rezerve: Ștefan, Chilili, Popescu, Voican, Mălăele, Lopes, Munteanu, Florea

Antrenor: Florin Pîrvu

Oltenii sunt într-o situație delicată în campionat. Sunt pe loc de baraj, cu 16 puncte, la egalitate cu primul loc retrogradabil, ocupat de Dinamo București, dar speră să câștige marele trofeu.

De partea cealaltă, FC Voluntari vine după primul meci câștigat îmn 2024, scor 1-0 cu Hermannstadt pe teren propriu, și are un moral bun înainte de meciul din Cupa României, trofeu pe care l-a mai câștigat în sezonul 2016-2017, cu Claudiu Niculescu antrenor.

FCU Craiova - FC Voluntari, ora 18:00, LIVE TEXT

Adrian Mititelu, patronul lui FCU Craiova, a anunțat că obiectivul echipei sale este câștigarea trofeului care asigură un loc în cupele europene. Din acest sezon, câștigătoarea Cupei României va avea un avantaj față de celelalte echipe românești participante în competițiile organizate de UEFA.

Mai exact, echipa care va câștiga trofeul se va califica direct în turul trei preliminar al UEFA Europa League, astfel că va trebui să treacă de cel puțin un adversar pentru a-și asigura măcar prezența în grupele Conference League.

”Eu cred că noi vom rămâne în Superligă, pentru că începând de miercuri echipa va arăta altfel. Așa cred eu, eu cred că echipa asta nu va mai pierde niciun meci. Începând de azi suntem în stare de urgență, iar fiecare secunda este altfel.

Vom lupta pentru fiecare balon. Vom fi altă echipă, cel puțin din punct de vedere al atitudinii. Eu cred că vom câștiga și Cupa României. Avem licență de UEFA, poate jucăm și în Conference League”, a spus Adrian Mititelu, la Digi Sport.