Florin Pârvu exultă după calificarea în semifinalele Cupei României

FCU Craiova - FC Voluntari Cupa Romaniei florin parvu Cupa Romaniei
Data publicarii: Miercuri 03 Aprilie 2024, 21:41
Data actualizarii: Miercuri 03 Aprilie 2024, 21:40

FC Voluntari s-a impus la loviturile de departajare cu FCU Craiova, scor 0-0, 4-2 d.p.

Cele două echipe s-au întâlnit în sferturile de finală ale Cupei României pe stadionul ”Ion Oblemenco”. La capătul meciului, ilfovenii au obținut accederea în semifinalele Cupei României.

După meci, Florin Pârvu a ținut să evidențieze încărcătura partidei și și-a felicitat elevii pentru evoluția de pe ”Ion Oblemenco”. De asemenea, antrenorul lui FC Voluntari a precizat că se bucură enorm de reușita echipei.

”Un meci de Cupa României, cu de toate! Prelungiri, penalty-uri... Încep prin a-mi felicita băieții, pentru că eu cred că am controlat meciul în mare parte. Important e că până la finalul jocului am reușit să rezistăm, deoarece și ei au forțat. A fost un efort extraordinar din partea ambelor echipe și aș vrea să-i felicit și pe ei.

De mâine deja începem să pregătim meciul următor.

Mă bucur că băieții au înțeles că este vorba de concurență. Cine se pregătește bine va rămâne în echipă. Contează minutele jucate, pentru că nu e ușor să ne refacem. De mâine suntem la antrenament, din nou. Eu zic că o să reușim să scoatem maxim din meciurile care urmează”, a spus Florin Pârvu după meci.

Echipele de start

• FCU Craiova: Gurău - Padula, Kvakic, Lacroix, Mascarenha - Baeten, Albu, Pop - Sidibe, Blănuță, Bahassa

Rezerve: Popa, Negru, Lekiatas, Dragu, Blidar, Compagnucci, Van Durmen, Ibrahim, Chițu

Antrenor: Nicolo Napoli

• FC Voluntari: Fernandez - Turda, Paz, Droppa - Ciobanu,Lambrinoc, Cascini, Răduț - Carnat, Roemer, Merloi

Rezerve: Ștefan, Chilili, Popescu, Voican, Mălăele, Lopes, Munteanu, Florea

Antrenor: Florin Pârvu

Pentru FCU Craiova urmează meciul cu Poli Iași din etapa #3 a play-out-ului luni, 8 aprilie, ora 17:30, în timp ce FC Voluntari se va duela cu Petrolul Ploiești sâmbătă, 6 aprilie, de la ora 17:30.