Andrei Borza Giulesti Rapid Superliga
Data publicarii: Luni 21 August 2023, 22:12
Data actualizarii: Luni 21 August 2023, 22:11

Rapid București a primit vizita celor de la Farul Constanța în a șasea etapă.

La Rapid a debutat și Andrei Borza, puștiul-minune care a strălucit în echipamentul campioanei sezonul trecut. Fotbalistul a fost integralist în victoria giuleștenilor contra Farului cu 3-1 și a avut o evoluție destul de bună.

Cum s-a simțit Andrei Borza la debutul pe Giulești

Andrei Borza a vorbit despre momentul în care a debutat pe Giulești și a evidențiat faptul că se simte puțin trist, pentru că a făcut-o împotriva fostei sale echipe, Farul Constanța.

„A fost un moment frumos, mă bucur că am câștigat. Sunt puțin trist că am făcut-o împotriva fostei mele echipe. Asta este. Trec peste, vreau victorie și la următorul meci.

Colegii sunt foarte de treabă, m-au primit minunat. Atitudinea a făcut diferența. A fost foarte mare căldura, dar publicul a fost alături de noi și în aceste momente. Sunt foarte fericit că îi avem aproape.

Lotul nostru e foarte bun, cu multă calitate, multă agresivitate. Sperăm să legăm victorii acum. Asta mi s-a cerut când am venit”, a spus Andrei Borza, pentru Rapid TV.

Echipele de start

• Rapid București: Moldovan - Braun, Săpunaru, Iacob, Borza - Emmers, Oaidă, Valle - Bamboye, Dugandzic, Petrila
  • Farul Constanța: Aioani - Sîrbu, Larie, M. Popescu, Kiki - Artean, Băluță, Grameni - Mazilu, Carnat, Sali

Rapid București - Farul Constanța 3-1

Xian Emmers a deschis scorul în minutul 34, iar Marko Dugandzic a mărit avantajul patru minute mai târziu. În repriza secundă, Adrian Mazilu a redus din diferență cu o bijuterie în minutul 79, însă Alexandru Ioniță II a închis tabela de marcaj la 3-1 în minutul 88.

În următoarea etapă, Rapid București va face deplasarea la Craiova pentru meciul împotriva lui FCU de vineri, 25 august, de la ora 21:30. De cealaltă parte, Farul Constanța va evolua mai întâi în play-off-ul pentru calificarea în grupele Conference League, joi, 24 august, de la ora 20:00, împotriva lui HJK.